avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate andreiv3103

Activitate andreiv3103

Răspuns la discuția Contract traducere încălcat
Mulțumesc pentru sfaturi. Acum aștept să văd care versiune a textului au publicat-o până la urmă.
Răspuns la discuția Contract traducere încălcat
Editura.
Bună ziua.

Aș dori să știu care este procedura de urmat dacă a fost încălcat un contract de traducere pe care îl am cu o editură.

În contract se specifică:

"Traducătorul va agrea împreună cu editura forma finală a traducerii înainte ca aceasta să plece la tipar."

Acest punct a fost încălcat. Cartea a fost tipărită fără acordul meu, în ultima discuție cu editorul noi având mai mult puncte de dezacord.

Mulțumesc.
Răspuns la discuția Dat afara din magazin
Emilika40 a scris:

Ca atare, tehnic și teoretic, un angajat (sau proprietarul) vă poate da afară din orice magazin pe orice motiv.

Nu prea e așa. Magazinul e proprietate privată cu acces liber pentru public.
Lăsând la o parte situația asta deosebită, când portul măștii e impus de autorități, magazinele, restaurantele, supermarketurile etc. nu pot interzice accesul cuiva (sau să dea afară pe cineva) din orice motiv.


Aș fi foarte curios să văd exact un articol, o lege care spune asta. Eu am căutat dar nu am găsit ceva specific la noi. Doar la americani:
[ link extern ] /
Sigur, sunt anumite motive pentru care nu ai dreptul să refuzi să oferi servicii cuiva (motive care cad în cazuri de discriminare), dar altfel, cel puțin legile americane sunt foarte clare: dacă nu vrei, nu oferi servicii unui client (adică poți să îl dai foarte politicos afară din magazin).
Va fi legea concurenței (și rating-ul prost pe care îl vei primi dacă te porți așa) cele care se vor întoarce împotriva ta.

Oricum, subiect interesant de discutat, dicolo de subiectul postării.
Răspuns la discuția Dat afara din magazin
Foarte urât comportamentul angajatului. Sigur, puteți să îi faceți o plângere la proprietarul magazinului, dar din păcate legea care îi dă voie să vă dea afară din magazin pe orice temei vrea el este în constituție: proprietate privată.
Magazinul este al proprietarului, care a delegat angajații să îl gestioneze. Ca atare, tehnic și teoretic, un angajat (sau proprietarul) vă poate da afară din orice magazin pe orice motiv.
Sigur, vă pierde ca și client și își face o reclamă absolut oribilă, dar temeiul legal este chiar dreptul la proprietate privată prevăzut în legea fundamentală.
Nu găsesc pe nicăieri dacă în acest cont se pot pune banii și prin internet banking și care ar fi procedura de completare corectă a ordinului de plată.
Am înțeles care este contul și că trebuie trecute la detalii CNP-ul copilului și numele?
Dar cum? În ce ordine? Trebuie trecute în câmpuri diferite? Că de obicei pe ordinele de plată sunt 2 câmpuri pentru detalii.

Dacă cineva a mai făcut operațiunea asta, poate mă luminează.
Răspuns la discuția Șomaj la mutarea în alt oraș
Eu lucrez, Soția mea nu are încă un loc de mucă.
Eu am primit ofera și am acceptat-o. Așa am hotărât să ne mutăm...
Am primit o ofertă de muncă de la o firmă din Cluj și am hotărât să ne mutăm (eu sunt din Baia Mare),
Soția mea nu are deocamdată loc de muncă. În Baia Mare a lucrat la Universitatea de Nord până în 2010 când și-a dat demisia.
Știu că demisia duce la anularea dreptului la șomaj, dar faptul că nu mai locuim în același oraș nu schimbă nimic?

Mulțumesc.
Între timp m-am lămurit. PFA-ul cu normă de venit e mai avantajos.
Am oportunitatea de a lucra în străinătate (Belgia) pentru o perioadă de minim 1 an (posibil mai mult), iar firma care ar urma să mă angajeze mi-a oferit 2 variante de salarizare: cu contract de muncă sau ca și sub-contractor (freelancer).

La varianta cu contract de muncă salariul oferit este prea mic pentru a merita efortul, la varianta cealaltă însă devine interesant.

Problema e că nu știu care variantă de persoană juridică să o aleg (dintre cele mici): PFA sau MI?

Activitatea ar urma să fie în IT, cod CAEN 6202.

Cu PFA la normă de venit nu m-am lămurit cum se calculează contribuția la pensii (aș alege varianta contribuției complete, dar nu știu la ce sumă se aplică procentul). În rest îmi e destul de clar (16% impozit la norma de venit și 5.5% contribuția la sănătate). Norma de venit în zona mea pt 6202 e 24800 lei.

Cu Microîntreprinderea sunt avantaje dar din câte am înțeles nu se pot folosi banii decât pentru anumite cheltuieli, restul putând și scoși ca dividende o singură dată pe an. Ori eu am de plătit rate la bancă lunar...
M-aș angaja pe mine ca salariat cu salariul minim deci impozitul plătit ar fi de 2%. Pe dividende parcă se plătește 5%.

M-ar ajuta foarte mult un exemplu de calcul pe cele 2 variante, la o sumă lunară de facturat de 6500 de euro.

Încă o precizare, la varianta PFA ar fi fără reduceri sau altceva, pentru că nu voi mai fi angajat cu carte de muncă în altă parte. Voi avea doar această activitate.

Firma pentru care voi lucra e inregistrată în VIES (am înțeles că ar conta).