avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate Viorel1985

Activitate Viorel1985

Articolul respectiv de lege l-am citit inainte de a ma adresa avocatnet.ro insa nu am inteles daca exista anumite derogari sau daca legea poate permite angajatorului sa modifice, sa aduca anexa sau sa schimbe date din CIM fara acordul meu. Iar daca acest lucru se poate, daca cineva are ceva concret din lege pentru a ma ajuta, as fi recunoscator. Daca este nevoie sa ofer mai multe infirmatii o voi face cu placere.
Va multumesc!
Buna ziua!
In cazul in care am fost angajat in urma unui concurs pe un post de Asistent Medical in Camera de Garda-Urgente, intr-un spital municipal, contract pe perioada nedererminata, si au intervenit schimbari care duc la reducerea programului de functionare a acesteia(camera de garda) de la 24/24 h la 8h/zi, prin urmare necesarul de personal urmand sa fie redus, institutia poate aduce modificari contractului individual de munca si a relocarii mele intr-o alta sectie a Spitalului fara acordul meu? Mentionez ca relocarile nu se fac in urma unui criteriu anuntat in prealabil de catre institutie. Va multumesc!
Multumesc pentru raspunsul pragmatic. Dinamica asta o urmaresc si eu, insa am vrut sa vad si diferite pareri. Nu sunt marele "aparator si conducator al dreptatii" insa atitudinea expusa de conducerea Asociatiei de Poprietari m-a facut sa iau ib calcuc orice tip de masura. Probabil, in urma unui pressing vor sta la masa negocierilor cu o alte maniere si opinii, mai deschise.

Cik22 a scris:

Situatia este oarecum asemanatoare cu locurile de parcare neatribuite si nestabilite de catre primarie (de prin jurul blocurilor), ca fiind cu destinatia de parcari. si parcheaza cineva pe un loc din acesta de peste 20 de ani si il considera "al lui". Cand vine cineva nou, proprietar sau chirias si i-l ocupa temporar se lasa cu scantei. Asa este si cu boxele de la subsol, un fel de tabu si sunt enorm de multe cazuri de acest gen. Ideal ar fi sa identificati daca este ceva spatiu ramas liber si sa va incropiti o boxa acolo, cat o fi ea, chiar si fara pretentia (va citez)...: "cel putin la fel de spatios si ingrijit precum il au ceilalti proprietari...". Probabil ca legal sau prin alte metode ati putea sa reinstaurati "ordinea de drept" acolo in beci si sa faceti o revolutie administrativa dar n'ar fi indicat sau "fezabil" Este bine sa traiesti in bune relatii cu toata lumea insa cand e vorba de vecini cu atat mai mult. Ori dupa un jihad contra lor,,,nu stiu ce sa zic. Asta este, nu intodeauna dreptatea iese invingatoare, ba as zice ca e chiar pe post de looser in vremurile ce le traim si depinde de abilitatea noastra de a gasi compromisuri cat mai reusite.

Multumesc pentru raspuns. Nu se poate elibera prin vanzare pentru ca nu se poate vinde o cota parte dintr-un spatiu care nu e destinat anexelor respective si este spatiu tehnic comun. Teoretic nu se pot inchiria sau vinde, desi am auzit cazuri in care s-a procedat asa, e asemanator cu a imi cumpara un teren pe Marte. Sper ca intelegeti gluma. :)

- apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să postați un nou mesaj -
Multumesc. Accesul este liber, am verificat si nu sunt spatii libere. Urmaresc comunicarea cu ceilalti proprietari, sa vad la ce se ajunge.
@Alexandru Surcel

Da. Asta caut acum insa ma lovesc de persoane care nu comunica, eu cautand rezolvarea prin comunicare in primul rand si nedorind sa ajung la reclamatii sau alte solutii. Din ce m-am informat pana acum, avand in vedere ca spatiile nu sunt contruite-ingradite legal cel mai bine e sa se rezolve pe cale amiabila astfel incat toata lumea sa foloseasca suprafata aferenta fara a pune in pericol subsolul. Dar este posibil sa se intample cum spuneti dumneavoastra. Va multumesc pentru raspuns si idee.
Va multumesc! O sa urmez pasii normali, mai exact o sa depun in scris la Asociatie o cerere pentru lamuriri, cerere careia in mod normal trebuie sa i se dea un numar de inregistrare si sa revina cu un raspuns concret iar mai departe voi gasi caile legale optime pentru rezolvare.
Inteleg raspunsul dumneavoastra. Ma intereseaza, ca intr-un cadru legal sa rezolv situatia. Din moment ce anexele sunt construite la "mica intelegere" nu consider corect sa nu am dreptul stabilit de asociatie pentru toti ceilalti, adica daca s-au gasit solutii in trecut, normal era sa se ia in considerare ca fiecare sa beneficieze de un spatiu aferent. Acesta este motivul pentru care am scris aici, sperand intr-o indrumare din partea unui jurist/avocat. Exista anumite derogari in cadrul unei asociatii pentru construirea de astfel de anexe, insa regula primul veni-primul servit nu o gasesc corecta in acest caz si doresc sa stiu care sunt demersurile legale de urmat in aceasta situatie si cui trebuie sa ma adresez din moment ce reprezentantul asociatiei a spus ce am mentionat in intrebarea initiala.

latka a scris:

Nefiind legală nici "construirea" boxelor pentru ceilalți (fiind un subsol parte comună), cred ca înțelegeți că nu aveți un temei legal în cererea dvs.

Va salut!
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, ap. cu 3 camere, aprox. 65 mp. La subsolul blocului, din ceea ce cunosc, este un spatiu tehnic care a fost compartimentat din informatiile pe care le am, in boxe-anexe, in urma cu multi ani, neintabulate, cel mai probabil la o intelegere de comun acord in acele timpuri, intre proprietari. Mentionez ca m-am stabilit in acest bloc in urma cu 3 ani. Doresc sa am acces la un spatiu-boxa- "pivnita" si la amenajarea lui insa raspunsul primit la o cerere verbala adresata secretarului Asociatiei de proprietati a fost ca pot face asta doar daca mai exista un spatiu gol prin care sa nu ingradesc accesul la boxele deja existente ori la tevile de canalizare-utilitati. Doresc sa beneficiez de un spatiu pe care sa il amenajez si sa il intretin conform legii si sa stiu ce proceduri legale pot urma. Mentionez ca impartirea si delimitarile acestor boxe deja existente este una aparent haotica fara a se tine cont de un spatiu-cota comuna aferenta fiecarei locuinte-proprietati. In mod direct, vreau un spatiu de depozitare in acest subsol tehnic, ce putin la fel de spatios si ingrijit precum il au ceilalti proprietari. Va multumesc!