avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate stelach

Activitate stelach

Buna ziua,
Este un act normativ, care modifica legislatia privnd diurna de deplasare pentru soferii de tir incepand cu iunie 2015?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție CAS pentru pfa
Buna seara,
In noul Cod fiscal, aplicabil din 2016, care este cota de contributii de asigurari sociale la pfa?Obligatorie este cota de contributie individuala ?Obligativitatea contributiei este si pentru cei care sunt salariati?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Un pfa, care urmeaza sa beneficieze de concediu de materniate si apoi de ingrijire copil, cand trebuie sa procedeze la suspendarea activitatii pfa?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție Bacsis la taxi
Buna ziua,
Pentru taxi care este reglemetarea, se emite bon fiscal pentru bacsis?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Declaratie rectificativa la D100
Multumesc. Am depus D100 cu impozitul omis. era si in termen. A fost validata declaratia.
Buna ziua,
am depus declaratia 100 pentru un impozit , si am omis un alt impozit. Cum se face correct rectificarea.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
o firma platitoare de tva la luna in anul anterior, regim tva la incasare, are cifra de afaceri totala mai mare de o suma mii euro ,dar total livrari D300pe 12 luni sunt sub o suta de mii, pentru ca mai sunt facturi neincasate la sf anului.
Ce perioada fiscal aplica in anul current?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție Declaratia 205
Buna ziua,
impozitul pe venit retinut la sursa de la persoane fizice la o societate cu obiect de activitate recuperare material reciclabile, pe ce rind din declartie este correct sa fie declarat.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
In Codul muncii valabil cu 2015 , am inteles ca sunt elemente in plus pe care un contract de munca cu timp partial trebuie sa le cuprinda fata de cel cu norma intreaga. Concret ,ce trebuie trecut.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția D392 pentru 2014
conform OPANAF nr 93/21.01.2014 actualizat in 29.01.2015, D392 se depune si pentru cifra de afaceri zero.