avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate giagi

Activitate giagi

Buna ziua! Îmi cer scuze pentru deranj și poate nu trebuie sa pun întrebarea aici. Noi (locatarii unei scări ),vrem sa închiriem uscătoria (spațiu comercial )unei firme de amanet.In contractul de închiriere la chiriașul se obliga ,ei (chiriașii) vor sa apara și acest punct : “sa nu închirieze spațiul altor persoane cu excepția altor firme aparținând aceluiași administrator sau asociați cu firma chiriașa a prezentului contract “.Ne afectează cu ceva pe noi proprietarii ?
Buna ziua! In 1999,uscătoria scării a fost schimbată in spațiu comercial .Din 2016 cei care au închiriat spațiul plăteau și impozitul . De la începutul anului nu a mai fost închiriat și am plătit noi impozitul pe anul asta.Întrebarea mea este: trebuie sa facem schimbare de destinație (spațiu comercial in uscătorie ) sau ...? Unde trebuie sa mergem și ce sa facem.Nu vrem sa mai închiriem spațiul . Multumesc.


giagi a scris:


latka a scris:

Procedati conform art.40 din legea 196/2018 :
[ link extern ]
Articolul 40

(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

(2)Odata cu acordul mentionat la alin. (1), proprietarii direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii si proprietarul care solicita acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta semneaza si o conventie cu privire la declararea activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv, precum si numarul de persoane in functie de care vor fi calculate cheltuielile pe numar de persoane.

(3)O copie a conventiei prevazute la alin. (2) se inmaneaza presedintelui asociatiei de proprietari in vederea anexarii acesteia la acordul de asociere.

Schimbati destinatia spatiului comercial (deci un spatiu care nu e locuinta) intr-un spatiu cu destinatia uscatorie.

Depuneti la primarie copie a avizului scris al comitetului executiv.


Buna ziua ! Multumesc pentru raspuns.
Am fost azi la primărie și trebuie sa depun i cerere pt emiterea certificatului de urbanism,un Cf ,un ortofotoplan . O sa trebuiască si un arhitect ca sa facă schița .E destul de ....Nu am prea înțeles de ce toate astea pt ca nu s-a făcut nici o modificare in acea uscătorie .



E suficientă o declarație ca nu se mai desfășoară activitate in acel spațiu ,depusă la primărie și sa nu se mai plătească impozit ?

latka a scris:

Procedati conform art.40 din legea 196/2018 :
[ link extern ]
Articolul 40

(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

(2)Odata cu acordul mentionat la alin. (1), proprietarii direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii si proprietarul care solicita acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta semneaza si o conventie cu privire la declararea activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv, precum si numarul de persoane in functie de care vor fi calculate cheltuielile pe numar de persoane.

(3)O copie a conventiei prevazute la alin. (2) se inmaneaza presedintelui asociatiei de proprietari in vederea anexarii acesteia la acordul de asociere.

Schimbati destinatia spatiului comercial (deci un spatiu care nu e locuinta) intr-un spatiu cu destinatia uscatorie.

Depuneti la primarie copie a avizului scris al comitetului executiv.


Buna ziua ! Multumesc pentru raspuns.
Am fost azi la primărie și trebuie sa depun i cerere pt emiterea certificatului de urbanism,un Cf ,un ortofotoplan . O sa trebuiască si un arhitect ca sa facă schița .E destul de ....Nu am prea înțeles de ce toate astea pt ca nu s-a făcut nici o modificare in acea uscătorie .
Buna ziua! Va rog ,dacă ma poate ajuta cineva .Vreau sa schimb destinație :spațiu comercial in uscătorie așa cum a fost la început .Nu mai reușim sa închiriem spațiul și trebuie plătit impozit (destul de mare),el figurând ca spațiu comercial.Sunt de acord toți locatarii ,dar nu știu unde sa merg prima data și cu ce sa încep. Va multumesc .
Răspuns la discuția Inchiriere uscatorie
Uscatoria este doar a noastra a celor 12 apartamente.Fiecare din cele 12 ap.au pe contractul apartamentului acea particica din acest spatiu.Fiecare plateste impozit pe acea particica o data cu platirea impozitului pe ap.
Răspuns la discuția inchiriere uscatorie bloc
Va multumesc pentru răbdarea si profesionalismul de care ati dat dovada.

CipM a scris:

Confirma ca v-ati putut exercita drepturile de coproprietari si fara existenta unei asociatii de propr pt administrarea unei parti comune, la fel cum veti face si acum cu inchirierea.

Răspuns la discuția Inchiriere uscatorie

Nu mai e nevoie de acordul asociației mari?
Închei eu (reprezentantul proprietarilor de la cele 12 Ap) contract de închiriere cu chiriașul si el o sa meargă mai departe sa obțină aut.de funcționare).Administatorul de la asociația mare a zis ca el nici nu vrea sa stie de asa ceva si se face ca nu a auzit.El vroia sa facem prin asociația mare si sa intre banii in contul asociației ... si noi nu mai vedeam nimic.
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

nu e nicio problema: daca banii sunt folositi pentru reparatii nu mai e nevoie nici sa va inregistrati la Fisc, nici sa platiti imopzit pe chirie. Iar venitul este strict al scarii.

Buna ziua! Ma puteti ajuta intr-o problema sau daca aveti idee despre ceea ce vreau sa va intreb.
Sunt reprezentantul proprietarilor unei scari,"șef de scara",ales la ședinta de scara.Vrem sa inchiriem uscatoria in baza unui contract de inchiriere.Dorim sa strângem noi acești bani si nu sa mergem prin asociație care are mult mai multe scări.E uscătoria noastra,a celor 12 Ap de pe scara.Vrem sa folosim acești bani pt o zugrăveala,schimbarea unor țevi,schimbare usa intrate,etc.Noi trebuie sa platim impozit pentru banii care-i da chiriasul?
Nu stiu daca acest indiciu ne ajuta cu ceva.Acum 18 ani s-a obținut de la primărie avizul pentru schimbarea destinației din uscătorie in spațiu comercial .
Va multumesc.
Răspuns la discuția inchiriere uscatorie bloc
Nu stiu daca acest indiciu ne ajuta cu ceva.Acum 18 ani s-a obținut de la primărie avizul pentru schimbarea destinației din uscătorie in spațiu comercial .

CipM a scris:

Care este articolul din codul civil care interzice acestor proprietari sa-si inchirieze o bucata din proprietatea comuna?

btonut D