avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate madalina122

Activitate madalina122

Se poate sa-i fortez in vreun fel pe procurori sa faca acea expertiza grafologica inainte sa inceapa Kruk procedura de poprire pe conturi? Am citit in alte raspunsuri ca trebuie sa fac contestatie in termen de 15 zile, dar poate ca eu sunt in vacanta in acea perioada, sau etc.. Nu as vrea sa stau sa astept si apoi sa fiu nevoita sa actionez rapid atunci cand ma instiinteaza ei, poate ca din diferite motive nu voi putea atunci sa fac acea contestatie. In plus figurez cu datorie si la Digi si as vrea sa-mi fac un contract la ei, pt ca au preturi mai mici decat la Vodafone, unde sunt acum, dar nu pot sa beneficiez de serviciile Digi pana nu platesc acea creanta veche (care nu imi apartine) sau pana nu demonstrez ca acea semnatura nu este a mea. Multumesc!
Buna ziua,

In 2010 i-am dat unei verisoare suma de 20000 lei, am facut transfer bancar din contul meu in contul IBAN al sotului ei, verisoara neavand cont bancar. La momentul transferului nu am stabilit o data cand sa mi-i returneze. Dupa aproximativ un an de la imprumut, verisoara mi-a spus, de fata cu mama mea, ca daca am nevoie urgenta de acesti bani, ea va face imprumut la banca. I-am spus doar ca nu am nevoie urgenta de ei si sa nu faca imprumut la banca, dar nu i-am spus nici ca as vrea sa ii returneze pana la o anumita data. In 2021 am rugat-o sa-mi inapoieze banii, dar nu mi-a mai raspuns nici la mesaje nici la telefon. Exista vreo sansa sa mai recuperez acesti bani? Eu am extrasul de la banca in care se vede ca am transferat din contul meu in contul sotului ei, iar la detaliile transferului este trecut doar 'Transfer'.

Va multumesc!
Buna ziua,

In 2015 am depus o plangere penala la politie pentru ca am aflat ca figurez cu facturi neplatite la Romtelekom si Digi (RDS - RCS). Eu nu am facut niciodata niciun contract nici la Romtelekom nici la Digi (RDS - RCS).

S-a deschis un dosar la parchet. Acest dosar contine copii dupa cele 2 contracte plus probe cu scrisul meu de mana si semnatura mea pe care le-am lasat la politie tot in 2015. Am lasat aceste probe cu semnatura mea ca sa se demonstreze ca acele contracte nu au fost semnate de mine.

Dosarul a fost clasat dintr-un motiv pe care eu ca si cetatean fara studii in domeniul juridic nu l-am inteles deloc. Trebuia sa vin sa depun contestatie la clasarea lui, dar nu am putut sa-mi iau liber de la serviciu.

Ulterior creanta de la Romtelekom a fost vanduta la firma de recuperari credite KRUK care m-a contactat si m-a informat ca trebuie sa le platesc in jur de 3100 lei. Aceasta suma reprezinta facturile neplatite la Romtelekom + penalitati. Daca nu platesc, imi vor pune popripe pe conturi, sechestru pe bunuri, etc..

Am studiat dosarul in arhiva si am constat ca nu s-a facut expertiza grafologica, care sa demonstreze ca aceste contracte nu au fost semnate de mine desi la dosar sunt atasate cele 2 contracte si probele cu semnatura mea si scrisul meu de mana.

La parchet am depus o cerere la prim-procuror in care am cerut sa se faca aceasta expertiza grafologica pentru ca au toate informatiile, cerere in care le-am spus si despre amenintarea KRUK cu sechestrul pe bunuri.

Raspunsul primit de la prim-procuror nu m-a ajutat cu nimic si este foarte neprofesionist pentru ca:
1. A scris mai multe lucruri care nu sunt adevarate, printre care citez "nu au fost administrate probe care sa contribuie la stabilirea caracterului real sau fals al semnaturilor", desi eu am lasat la politie in 2015 aceste probe.
2. A refuzat sa faca aceasta expertiza grafologica fara a-mi da niciun fel de alta solutie pentru a rezolva sechestrul pe care KRUK urmeaza sa mi-l puna pe bunuri ca urmare a faptului ca nu au demonstrat ca acele semnaturi nu sunt ale mele. Mentionez ca cei de la firma de la recuperari KRUK mi-au spus ca daca aduc dovada ca acele semnaturi nu sunt ale mele, atunci ei vor anula aceasta datorie de mai mult de 3100 lei.

Exista vreo modalitate prin care sa demnonstrez ca acele semnaturi nu imi apartin pentru a evita sechestrul pe bunuri de catre firma de recuperari creante KRUK?

Va multumesc!
Buna ziua,
Detin impreuna cu mama mea o gospodarie la tara si avem un vecin, mai exact sotul surorii mamei mele, sora mamei a murit, iar in urma iesirii din indiviziune, sotul a ramas cu o parte din curte in care si locuieste. Avem o delimitare cu gard in el si terenul nostru. Noi nu stam in permanenta acolo, avem o mica gospodarie, cu gradina, pasari, 3 catei, etc., iar de cate ori noi plecam el intra pe proprietate si fura obiecte de mai mica sau mai mare valoare. Lucrul acesta se intampla constant, cam de fiecare data cand are ocazia, noi neputand sa punem chiar totul sub lacat atunci cand plecam. De exemplu, ultima data a furat de la cateii care sunt legati 2 bride zincate in valoare de max 10 lei ambele si in locul lor a legat cu sarma. Cu alta ocazie a furat o cusca de catei in valoare de 500 lei. A adus-o inapoi inainte sa fac plangere la politie, era la el in curte, in partea lui de curte. Cu alta ocazie a furat 2 catei, atunci aveam 4, si i-a luat pe camp unde asigura paza. Aici am facut plangere la politie si i-a adus inapoi. Ideea este ca el mereu fura cate ceva de la noi din curte. Ne-am gandit sa ne punem camere de filmat, dar as vrea sa stiu daca investitia merita, adica daca el ar putea sa fie pedepsit intr-un fel daca eu ma duc cu un video la politie unde se vede cum el intra la noi in curte in lipsa noastra, si eventual pleaca cu ceva de acolo. Daca fura un obiect mic, nu stiu in ce masura se poate vedea pe camera acel obiect mic si probat in instanta ca l-a furat. Stiu pe cineva care a luat 2 ani de inchisoare cu suspendare, era la prima abatere, pentru ca a furat din supermarket un rotund de cascaval in valoare de 10 - 15 lei. As vrea sa stiu daca si in cazul nostru se poate obtine o pedeapsa pentru aceste furturi daca vom pune camere de filmat. Multumesc!