avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona_elena89

Activitate Ramona_elena89

Răspuns la discuția Concediu de risc maternal
Buna ziua, concediul de risc maternal se poate elibera de catre medicul de familie la recomandarea medicului de specialitate?
Intreb deoarece in urma problemelor medicale( sarcina toxica cu sangerari, hematom de 2 cm si risc de avort) si datorita naturii jobului care presupune sezut o perioada mai lunga, fiind munca de birou, oboseala si stres, medicul ginecolog mi-a dat o scrisoare medicala pentru a ma prezenta cu ea la angajator sa-mi aprobe concediul de risc maternal. La recomandarea medicului de medicina muncii acesta mi-a fost respins deoarece starea mea fiziologica nu este una normala si in aceasta situatie sa merg pe varianta de concediu medical , conditiile grele de munca fiind exclusiv factorul care recomanda riscul maternal. Mai exact munca de birou are riscuri minime, programul in 2 ture care nu imi e specificat nici pe fisa de risc primita initial deasemenea nu ar fi o problema si iar despre stres si oboseala fizica si mentala deoarece lucrez cu publicul si am si functie de conducere nici nu a vrut sa dicutam. Acest raspuns a fost primit doar pe email cu o recomandare de reducere a timpului de munca, specificand faptul ca nu se poate elabora un raspuns oficial deoarece emailurile primite pe emailu de lucru se considera raspunsuri oficiale si pot sa ma folosesc de fisa de evaluare a riscului primita la anuntarea sarcinii in cazul in care am nevoie.
In scrisoarea medicala imi este recomandat repaus total iar medicul ginecolog sustine ca nu imi poate elibera el concediu de risc maternal si el imi da doar un referat. In aceasta situatie imi poate elibera medicul de familie concediu de risc care ulterior sa imi fie vizat de medicul de medicina muncii?
Multumesc frumos!