avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate livache1212

Activitate livache1212

Răspuns la discuția Situatie actiuni
M-am adresat Depozitarului Central care mi-a trimis ca nu detin niciun titlu la Vel pitar ??!! In conditiile acestea unde sunt titlurile mele ? La cine ma pot adresa ?
CUPONIADA '90: Am avut cupon de actiuni la o societate (MOPARIV SA), care ulterior a devenit alta (VEL PITAR SA: SAPTE SPICE). Depozitarul Central imi comunica ca nu detin nimic la firma actuala firma VEL PITAR SA: SAPTE SPICE. Mai am cum sa recuperez titlurilre detinute initial la MOPARIV SA ? Cum sa procedez ?
E trist daca e asa...si cel putin frustrant....ar fi trebuit ca atunci cand se confirma valabilitatea peaj-ului sa fie mentionat si seria de sasiu aferenta !
Asta este ...o sa achit cei 130 de lei (amenda integrala) dupa pronuntarea instantei !
Buna ziua,
Am platit taxa de pod de la Fetesti inainte de a trece de pod, pe nr de inmatriculare al masinii de atunci (un Ford Focus), dar trecerea efectiva am facut-o cu alta masina(Dacia) care insa avea acelasi nr de inmatriculare cu cel pe care am confirmarea platii peaj (asta este...am schimbat masina intre timp !) Am contestat in instanta. Am primit raspunsul CNAIR ca nu ar fi valabila plata decat daca as fi trecut cu masina Ford (respectiv...seria de sasiu nr...) ??? Pai...pe confirmarea (prin SMS) a plati si valabilitatii peaj-ului este trecut doar nr de inmatriculare ! O sa pierd in instanta ....pt ca nu corespunde nr de sasiu al masinii de la data platii ...cu cel al masinii de la data treceri ???
Detin din anii 1990 (prin anticul programul "cuponiada") niste actiuni la fosta intreprindere MOPARIV (din anii 1999-2000, cumparata de actuala "VelPitar"). Mai pot valorifica aceste actiuni acum ? se convertesc intr-un fel in actiuni Velpitar ? daca da, la ce paritate si cum si unde ?
Multumesc frumos !
Regimul de efectuare a zilelor aferente concediului de odihna suplimentar (hg 250 din 8.05.1992-republicata), este identic cu cel al concediului de odihna ordinar? In speta, aceste zile pot fi efectuate doar in anul constituirii acestui drept ? Sau pot fi efectuate in max 18 luni fata de anul constituirii acestui drept ?