Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am platit taxa de pod de la Fetesti inainte ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am platit taxa de pod de la Fetesti inainte de a trece ...

Buna ziua,
Am platit taxa de pod de la Fetesti inainte de a trece de pod, pe nr de inmatriculare al masinii de atunci (un Ford Focus), dar trecerea efectiva am facut-o cu alta masina(Dacia) care insa avea acelasi nr de inmatriculare cu cel pe care am confirmarea platii peaj (asta este...am schimbat masina intre timp !) Am contestat in instanta. Am primit raspunsul CNAIR ca nu ar fi valabila plata decat daca as fi trecut cu masina Ford (respectiv...seria de sasiu nr...) ??? Pai...pe confirmarea (prin SMS) a plati si valabilitatii peaj-ului este trecut doar nr de inmatriculare ! O sa pierd in instanta ....pt ca nu corespunde nr de sasiu al masinii de la data platii ...cu cel al masinii de la data treceri ???
Taxa de peaj, ca si rovinieta, sunt pentru masina, nu pentru numarul de inmatriculare. Masina se identifica prin seria unica de pe sasiu. Asa ca, daca la o masina i se schimba numarul de inmatriculare, taxa de peaj sau rovinieta ramin valabile.
[ link extern ]
E trist daca e asa...si cel putin frustrant....ar fi trebuit ca atunci cand se confirma valabilitatea peaj-ului sa fie mentionat si seria de sasiu aferenta !
Asta este ...o sa achit cei 130 de lei (amenda integrala) dupa pronuntarea instantei !