avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate virgiliamihai55

Activitate virgiliamihai55

Sunt casatorita de 30 de ani si am impreuna cu sotul meu un copil de 17 ani. Locuim impreuna intr-un apartament pe numele sotului (cumparat de parintii lui). In ultimii 5 ani, sotul meu a inceput sa consume bauturi alcoolice din ce in ce mai mult, aparand din ce in ce mai des certuri si scandaluri (la fiecare sfarsit de saptamana). In ultimul an insa, fiind pensionat, acesta a inceput sa bea zilnic, din ce in ce mai mult, cu toate ca nu are voie (pentru ca a avut recent un accident vascular cerebral si a fost internat de 2 ori la spital), lucru care cauzeaza aparitia scandalurilor in fiecare zi. Asadar, zilnic, eu si copilul meu avem parte de injuraturi si violenta domestica. Acesta ma ameninta ca ne da afara din casa fiindca e casa lui (cu toate ca in decursul a 30 de ani, si eu am contribuit financiar la tot ceea ce avem), ca imi arunca hainele, ca schimba yala de la usa sa nu mai putem intra, iar lista poate continua. Consuma in jur de 1-2 litri de vodka pe zi, ceea ce pentru el a devenit o normalitate, iar noi trebuie sa il suportam. Nu am fost abuzati fizic inca, insa avem parte de abuz psihic si verbal. Nu am facut nici un fel de sesizari la politie, deoarece am zis ca se schimba, dar situatia pare sa fie din ce in ce mai rea.

Eu lucrez intr-un mediu privat unde am o raspundere si a devenit dificil pentru mine sa ma concentrez din cauza situatiei de acasa. La fel si copilul, care este la liceu si mai are un an pana la bacalaureat, este afecat.

Am gasit un apartament unde sa ma mut cu copilul, care sub nici o forma nu ii tine partea si nu vrea sa ramana cu el.

Cum ar trebui sa procedez intr-o astfel de situatie? Pot exista vreun fel de repercursiuni daca m-as muta cu copilul inainte sa divortez?

Multumesc anticipat pentru atentia acordata! Sper sa ma puteti ajuta!