avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate roxy_reea

Activitate roxy_reea

buna ziua...am citit mesajele referitoare la pensia alim...am gasit elemente ce m-au ajutat....insa mai am unele nelamuriri si anume...tatal meu mai are un copil din prima casatorie, acum acesta sustine bacalaureatul...nu se stie daca va urma o alta forma de invatamant...Pe parcursul lunilor...iulie, august, septembrie baiatul nu mai are nici o calitate"(nici elev, nici student)...in conditiile acestea tatal poate sa nu mai plateasca pensia pt lunile de mai sus?daca da, cum se procedeaza?deoarece cand a fost la serviciu pt sistare cei de R.U. i-au spus ca nu e posibil asa ceva.
E O.K. daca va urma o facult...stim ca pana la 26 de ani va trebui sa plateasca...insa e acel"daca"....
asadar tatal poate sista pensia de unul singur prin derere la cei de la personal?
Multumesc frumos, ma ajuta mult pct.2:)
Buna ziua!
As dori sa ma ajutati daca putei cu raspunsul la o intrebare. Si anume ce se poate face in cazul in care angajatorul nu mi-a operat functia pe cartea de munca corecta?
Acum sa explic...pe 12 iunie mi-am dat demisia la locul actual de munca, sunt in preaviz de 15 zile si trebuie sa stau pana pe 26...la locul de munca unde ma voi duce mi-au cerut 2 recomandari..cand am scris recomnadarea...pt ca asa se practica " o scriem noi si o semneaza sefii" mi-a spus sa ma interesez exact de titulatura postului meu. Cand m-am interesat am aflat ca pe toata perioada am fost " agent vanzari". Tin sa mentionez ca de pe 25 iunie 2007 pana pe 18 august 2007 am fost agent vanzari carduri, dar apoi am avansat la postul de agent procedural= consilier credite. Insa mie nu mi-au dat nici un act aditional sa semnez....ci doar unul cu marirea salariului. Chestia asta acum ma afecteaza , pt ca mi s-a spus ca sunt consilier credite si mi-a spus ca am devenit agent procedural, dar faptic pe acea adeverinta de muca nu se vede acest lucru. Si nu vreau sa creada firma la care ma duc ca am mintit. La recomandare coordonatoarea mea a spus ca va spune daca va fi sunata ca am promovat si ca nu s-a operat, dar la cate s-au pterecut nu mai cred nimic. Pot sa fac ceva in sensul acesta...pot sa iau o declaratie de la angajator...sau eu stiu ceva...care sa ateste ca eu am fost pe un alt post decat cel in care eram trecuta pe adeverinta.
Va multumesc si sper ca reusiti sa intelegeti ceva din ce am scris!