avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate alex_32

Activitate alex_32

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament nou, intr-un ansamblu de mai multe blocuri in constructie, de la dezvoltator cu cash(avans la antecontract si plata finala la primire), iar in antecontract am gasit urmatoarea clauza care ma pune un pic pe ganduri:

"Promitentul-Vânzător se obligă sa nu ipotecheze pentru scopuri în afara derulării contractului, cu exceptia situatiei în care Promitent - Vanzatoarea dorește să obtină o finanțare bancară sau de la o institutie financiar-bancară în vederea derulării si finalizării proiectului imobiliar.
Promitentul-Cumparator își exprimă în prealabil acordul lor pentru semnarea de către Promitentul Vanzator a: contractului de credit, contractului de ipotecă imobiliară si/sau mobiliară si/sau a altor documente ce vor fi încheiate cu banca creditoare.
Promitentul Cumpărator declară că, în această ipoteză, sunt de acord cu ipotecarea imobiliară sau mobiliară a bunului /bunurilor imobile, ce fac obiectul Promisiunii bilaterale de vânzare-cumpărare, în favoarea institutiei de credit/financiar-bancară, inclusiv cu cesiunea/cedarea creanţelor de încasat, reprezentand prețul sau o parte din preț, de către Promitentul Vânzător in favoarea acestor institutii de credit/financiar bancare"

Practic din ce inteleg vanzatorul poate ipoteca apartamentul dupa semnarea antecontractului si ma pot trezi la semnarea finala(cand va fi blocul gata) ca nu ridica ipoteca si am 2 situatii: semnez contractul final si ma risc apartamentul fiind ipotecat unei banci sau firme creditoare, sau nu semnez si pierd avansul dat la antecontract.

Imi puteti da un sfat? poate nu am inteles eu bine,
Este normala abordarea asta cu posibilitatea dezvoltatorului sa ipotecheze apartamentele ca sa faca rost de bani sa termine constructia sau ar trebui sa insist sa stearga clauza?

Multumesc