avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate liviutzza24

Activitate liviutzza24

Multumesc ptr. raspuns.
Buna ziua !
Stiti cumva daca concediul de maternitate este considerat vechime in cartea de munca?
Buna ziua!
Multumesc ptr. raspuns
Draga d-le avocat scuzele mele daca am deviat rau:">.
Adevarul este ca sunt multe mame incorecte si care abuzeaza de faptul ca legea le-a incredintat copilul/copii.
Oricum custodia comuna este un subiectdestul de delicat .;)
Buna ziua!
Sunt intr-o situatie similara.Copilul mi-a fost incredintat si mi-am schimbat domiciliul la aprox 800km departare de tatal sau,acesta neputandu-si vizita copilul in fiecare luna ci doar sa-l ia in vacante dar doar dupa ce va intra la gradinita(asa s-a stabilit la divort).
intrebarea mea este:Tatal va putea oricand sa schimbe acest program de vizita chiar daca in mom de fata nu se mai intereseaza de copil?
Multumesc anticipat.
Multumesc mult ptr raspunsul concret si clar.
Sper sa-l sperii cu aceasta notificare si sa constientizeze ce se poate intampla in cazul in care refuza.
Din cate am citit de pe forum si din raspunsurile care mi s-au dat, daca refuza pot sa-l dau in jud ptr. abandon de familie si de aici incepe "circul" pe care sper sa-l evitam (desi ar merita ).;)
D-le Claudiu sincer mie nu mi se pare deloc ca am fost pe linga subiect si asta ptr ca aici se pune accent pe custodia comuna si din cate stiu intrebarea mea a fost tot referitor la custodie .
Nu sunt impotriva acestui demers
Buna ziua!
D-na AVLIL cum se face acea notificare ptr plata pensiei(care nu a fost platita de aprox 7 luni)si unde se depune/trimite.
Am sentinta de div. legalizata in care se specifica de cand treb sa plateasca.
Multumesc anticipat.
buna ziua!
multumesc ptr raspuns, dar d-na avocat mi-a spus ca dupa ce o sa-mi fac mutatie in orasul unde locuiesc acum o sa-l pot da in judecata aici.
Deci cine are dreptate?
Cum spune legea?

In sentinta civila scrie clar de cand treb sa plateasca pensia de intretinere unde scrie si programul de vizita.
In programul de vizita trebuia neaparat sa se specifice si orele, zilele sau lunile in care o poate vizita sau lua la domiciliul lui?
Multumesc anticipat!

:offtopic: Nu mai scrieti mesaje consecutive, va rog frumos.
N-am stiut ca exista mai multe feluri de custodii, scuze pentru greseala dar nu am avut de-a face cu asa ceva in afara de mom divortului in care nu am auzit acest termen ci doar pe cel de incredintare spre crestere si educare a minorei....:slap:
In orice caz ne expuneti doar partea d-voastra de adevar si deci nu cred ca se poate exprima cineva obiectiv(poate gresec)
De obicei adevarul este undeva la mijloc.
Ati fi de acord sa i se acorde custodie comuna unui tata dupa multi ani de absenta din viata copilului sau?Si daca da, de ce ar trebui sa tina cont instanta( in privinta tatalui in special) in acordarea acestei sanse?
Va urez bafta in demersul d-voastra.