avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Activitate Allexander97

Activitate Allexander97

Nu se adaugă vechime pentru perioada când nu am lucrat ?
Ex. 9 luni vechime facultate + 3 luni vechime lucru?
Tot nu sunt lămurit.
Dacă am lucrat cate 3 luni/ an, anii aceștia de la facultate vin drept completare sau înlocuiește tot?
Buna ziua,

Am făcut facultatea la zi, aceasta am înțeles că se ia în considerare la vechime pentru pensie.

Dacă am lucrat cate 3 luni/ an, anii aceștia de la facultate vin drept completare sau înlocuiește tot?
Buna ziua,

Pot fi trecut absent nemotivat in ziua de 03.mai?

Lucrez la un magazin alimentar.

Mulțumesc,
Dar de ce să mă oblige sa le restitui daca pe fluturaș nu mai apare deducere personala însemna că mi-a procesat parțial cererea de renunțare la funcția de bazA și este vina lor, nu?
Și dacă le-am folosit?

Cornel Vasile a scris:

La societatea unde nu aveti functia de baza veti fi pus sa restituiti c/v bonurilor sau bonurile daca nu le-ati folosit .

Buna ziua,

Sunt angajat în 2 locuri , prima data aveam funcția de baza la firma "A" și primeam bonuri și deducere personala, ulterior m-am mutat la firma "B" cu funcția de baza și primesc deducere și bonuri.
Am anunțat firma A de schimbarea funcției de baza, dar m-au șters doar de la funcția de baza, bonurile încă le virează.
Ce risc daca primesc bonuri de la ambele firme și mă pot obliga sa le returnez daca este din vina lor?

Mulțumesc!
Buna seara,

In urma decesului soției unui prieten de familie, acesta s-a trezit asaltat de IFN-uri ( Provident , iCredit , etc ) cu privire la rambursarea creditelor, soțul decedatei nu știa nimic de aceste credite. Succesiunea s-a făcut fără aceste credite.
Speță este următoarea:
2 dintre firmele creditoare au strâs datoria , probabil avea asigurare de viață dar ce-a de-a 3-a amenință cu datul in judecată dacă soțul moștenitor nu achita datoria.

Ce este de făcut?

Va mulțumesc,
Asta stiu și eu. Întrebarea este dacă nu se emit ce fac? Sunt la DSP dar degeaba!

Cornel Vasile a scris:

Deciziile de carantină / izolare sunt eliberate de către DSP.

Buna ziua,

Mă întâlnesc cu o situație la care nu îi găsesc rezolvare.
Mama mea a fost confirmata in 18.10.3
2020 pozitiv cu COVID-19, a primit decizia de izolare pe mail, nu i s-a cerut niciun contract direct/indirect.
Noi, cei care stam în același apartament cu ea ne-am autoizolat, am sunat la tel. Verde și mi-au spus sa nu cumva sa ieșim.
Astăzi sunt la DSP , și au spus așa:" daca nu a declarat persoanele la medicul infecționist nu primesc decizie de carantină te , deci nici concediu medical". Am rămas surprins, mama mea nu a fost intrebata de contacti, cei de la DSP ne-au trimis la SPITALUL JUDEȚEAN, cel de la Judetean la DSP și așa mă plimba unul de la altul fara un rezultat.

Va rog să-mi spuneți cum să obțin acea decizie de carantină,pentru că suntem 4 persoane care avem nevoie de ea, ca o primă dovada la locul de munca, urmând concediul medical la sfârșitul carantinei.

Va mulțumesc!