avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei7711

Activitate Andrei7711

V-am spus si eu ceea ce mi s-a cerut, ideea e ca din adeverinta aceea trebuia sa reiasa ca intradevar locuiesc acolo, va multumesc pentru raspuns

CipM a scris:

Daca nu puteti da detalii. n-avem cum sa va ajutam.
Raspund eu la intrebarea 1: NU.

Singura varianta ce-mi trece prin cap acum e ca sunteti politist si aveti nevoie pentru acordarea compensatiei lunare pentru chirie. Documentele necesare sunt legiferate de HG 284/2005 si eu vad ca se cere o copie a contractului de inchiriere, nu scrie nimic de adeverinta.

In general vorbind, asociatia nu are treaba cu chiriasii (locatarii). Nici proprietarilor nu le poate da o astfel de adeverinta pt ca nimeni nu poate sti daca respectivul a "locuit" acolo sau nu. Nu mai zic ca termenul de 'locuit' e cam vag, nu e definit legal.
Singurele adeverinte pe care le da asociatia e ca proprietarul are/nu are restante in vederea instrainarii - Art 33 L196/2018.

Am nevoie de ea pentru acordarea indemnizatiei de chirie, asa mi s-a cerut

CipM a scris:

Nu intra in atributiile asociatiei sa va elibereze o astfel de adeverinta.
1. Aveti domiciliul din CI sau dovada de resedinta de la evidenta persoanelor pe adresa respectiva?
2. Cine va cere adeverinta asta?

Da
Buna ziua! Am fost astazi la asociatia de proprietari pentru o adeverinta precum ca locuiesc acolo, ideea e ca eu locuiesc in chirie, iar contractul nu este declarat la Anaf, presedintele asociatiei a refuzat sa imi elibereze adeverinta pe acest motiv, este normal? Multumesc