avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate mig2005

Activitate mig2005

Răspuns la discuția Divort cu avocat angajat
Multumesc pentru raspuns!
Cu siguranta X nu va renunta la procesul de la judecatorie.
Y ( desi nu e de acord cu divort prin acordul partilor) a venit cu ideea de a merge la notar pentru a face demersuri pentru divort si partaj amiabil. Ceva interese ascunse sunt dar X nu poate sa isi dea seama ce anume.
In cazul prezentarii la notar, mediator sau avocat, in toate cele trei cazuri trebuie platita taxa de 3% din valoarea bunurilor partajate?
Daca de exemplu se partajeaza un imobil in valoare de 35000 euro si un credit (pe acelasi imobil) de 35000 de euro, cum se aplica taxa? Cei doi vor doar sa fie sub semnatura faptul ca imobilul se va vinde si creditul se va achita din banii primiti din vanzare.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Divort cu avocat angajat
Multumesc pentru raspuns.
Da, clientul X doreste costuri cat mai mici.
Daca X renunta la judecarea actiunii pe data de 15 in judecata si Y se razgandeste pana in 20 ( in fata notarului ) ce se poate intampla? Se pierde tot si se reia de la inceput. Mentionez ca Y azi zice una, maine face alta, doar sa traga de timp si sa il puna pe X sa cheltuie bani si nervi.
Multumesc!
Buna ziua,
Fiind mai veche pe acest site, o cunostinta de a mea are nevoie urgent de anumite raspunsuri.
Pe scurt, clientul X doreste sa divorteze de Y, si a angajat un avocat pentru un divort de comun acord. X a incheiat un contract cu avocatul unde pentru o suma de 1000 lei avocatul incepe demersurile pentru divort de comun acord. In contract e stipulat ca pentru un partaj amiabil ( redactare de documente) clientul X datoreaza inca 1500 lei si daca parata nu e de acord cu divortul X mai datoreaza avocatului 1000 lei.Dosarul a fost inaintat, prima infatisare fiind in 15 septembrie, iar Y a contestat divortul prin acordul partilor. Acum Y ar dori o intelegere la notar dar doar dupa data e 20 august. Din cate sunt informata, divortul prin notar se solutioneaza in termen de o luna, ceea ce ar fi dupa data de prima infatisare la judecatorie.
1. E utila incheierea unui act la notar pentru divort amiabil si partaj ( onorariul ar fi 800 lei) sau sa se apeleze la avocatul contractat?
2. Daca exista actul de la notar , clientul X e obligat sa plateasca avocatului suma de 1000 lei( pt faptul ca Y nu a fost in prealabil de acord)?
3. Prin incheierea actului la notar, divort nefinalizat pana la proces, ce se va intampla la infatisarea de la judecatorie? Se anuleaza cumva cererea de divort?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Doresc sa cumpar o garsoniera, proprietarii, sot - sotie, au un contract de V-C ( act dobandire garsoniera), in V-C apare garsoniera doar pe numele sotului. Este adevarat ca daca reiese ca au fost casatoriti de dinainte de a cumpara ei garsoniera, sotul nu poate vinde garsoniera? pentru ca se va considera bun comun. Ce trebuie facut in acest caz? Cum as putea eu cumpara aceasta garsoniera? Va multumesc anticipat!
Discuție antecontract
As dori sa aflu cum este mai corect sa inchei un antecontract? De cine trebuie facut: notar, avocat sau de mana?Mentionae ca antecontractul trebuie incheiat pentru a fi prezentat la banca pentru un credit imobiliar. Va multumesc!
Eu si sotul meu suntem in divort si am convenit asupra impartirii bunurilor printr-o tranzactie redactata de avocatul lui pana la prima infatisare a divortului. Problema este ca sotul meu nu are toti banii si vrea sa mi-i dea in 2 transe. As dori sa aflu cam ce cuprinde o astfel de tranzactie ? Se poate mentiona in ea si data la care urmeaza sa-mi dea a doua parte a banilor? Daca acea data nu se va respecta pot sa-mi mai recuperez banii pe vreo cale?
Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare a divortului?
Discuție Intampinare
Sotul meu a depus cererea de divort prin accordul partilor, cerere pe care eu nu am semnat-o din cauza ca nu am fost de accord cu unele puncte ce apareau in cerere. Am primit citatie sa ma prezint la divort iar pe citatie apare ca sunt obligata sa ma prezint cu 5 zile inainte sa depun Intampinare. As dori sa aflu ce inseamna aceasta intampinare si ce va trebui sa fac? Mentionez ca pe cererea de divort ce am primit-o impreuna cu citatia nu apare nici semnatura sotului meu, el spunand ca a uitat sa semneze. Are vreo importanta acest lucru?
Va multumesc si astept raspunsuri!
Răspuns la discuția ajutor in divort
Va rog mult un sfat!
Sotul ma preseaza sa semnez cererea de divort prin acordul partilor in care apar , cum am mai mentionat urmatoarele : " Sa luati act de tranzactia prin care partile au convenit asupra impartirii bunurilor dobandite in timpul casatoriei." si mai jos apare : "In ceea ce priveste impartirea bunurilor comune, partile au perfectat o tranzactie in sensul disp. art. 271 si urm. Cod proc. civ. , astfel incat solicitam respectuos ca instanta sa ia act de aceasta tranzactie, pronuntand o hotarare de expedient."
NU s-a efectuat nici o tranzactie pana in momentul de fata. Sa semnez cererea?
Ce se intampla daca nu semnez si el ma cheama in instanta? O cerere de divort cu acordul partilor daca nu e semnata de ambii soti este acceptata sau va trebui sa se redacteze o alta cerere?
Stiu ca am mai intrebat dar va rog mult sa-mi dati un raspuns, am incercat sa apelez la avocat dar fiind vacanta nici unul nu mi-a raspuns la telefon. Iar sotul meu insista sa semnez.Ce sa fac?
Răspuns la discuția ajutor in divort
Eu totusi as dori sa aflu la divort acea tranzactie trebuie dovedita cu vreun act sau doar te intreaba : ati efectuat tranzactia Da sau nu? Am inteles ca cererea poate fi inaintata acum, iar tranzactia se poate atasa mai tarziu. Daca eu semnez cererea si nu se va face tranzactia pana la infatisare ? Mai exact ce inseamna ternenii :Sa luati act de tranzactia prin care ambii soti au convenit la impartirea bunurilor accumulate in timpul casatoriei." Deci vor avea nevoie de un act nu?
Si daca actul nu e nu se va finaliza divortul, cel putin eu asa inteleg.
Răspuns la discuția ajutor in divort
Va multumesc pentru sfaturi!
Sotul meu a fost la un avocat care i-a redactat cererea de divort, cu acordul partilor , in care pe langa pastrarea numelui se mentioneaza si urmatorul lucru : " Sa luati act de tranzactia prin care ambii soti au convenit la impartirea bunurilor accumulate in timpul casatoriei."
Mentionez ca in momentul de fata nu s-a efectuat nici o tranzactie si nu s-au impartit bunurile.
Ce se intampla daca eu semnez cererea de divort? Exista riscul sa raman fara bani pentru ca eu cred ca asa reiese daca semnez ca am facut tranzactia ? In cerere se face referire si la art.271 din Cod Proc Civila ceea ce sincer eu nu am inteles? Si nu se mentioneaza ca se va atasa actul de tranzactie la dosar. Ce se intampla daca nu semnez cererea? Tot la cerere se ataseaza un act prin care sotul imputerniceste respectivul avocat pentru completarea actelor etc. Daca cererea e cu accordul partilor de ce doar sotul il imputerniceste ca doar actul se refera la ambii soti? Aceasta imputernicire il va scutii pe sotul meu sa se prezinte la infatisare?
Va multumesc si astept raspunsurile dvs!