avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate Em Elena

Activitate Em Elena

Buna, am fost în Belgia o săptămână. Am închiriat o mașină i-ar sora mea a condus-o. A facut câteva amenzi din cauza vitezei.
Eu am primit amenzile acasa.
Ce mi se poate întâmpla ținând cont ca nu am condus eu? Mi se poate opri banii pe card? O sa mi se puna amenzile la primărie? Va rog ajutați-mă.
Nu vrea sa le plătească
Buna ziua, o prietena a pus o postare pe Facebook pe un grup dintr-un oraș din România. A scris ca nu are bani pentru chirie și mâncare și ca lucreza în schimb dacă cineva dorește sa o ajute. Sau oferit oameni care sa o ajute fara nimic în schimb. Însă ea nu locuiește în orașul acela ea a mințit. O persoana ia trimis 50€ daca persoana care ia trimis 50€ o da la politie pentru ca a mințit ca locuiește în acel oraș, i se poate întâmpla ceva?
Ce se poate întâmpla, legal daca domnul care ia trimis bani merge la politie?
Buna ziua,
Ma puteți ajuta, va rog din suflet, cu un model de plângere?
As vrea sa fac o plângere si sa o trimit prin posta politiei, dar nu știu cum sa fac acea plângere, cum sa încep, ce sa scriu.

Multumesc!
Buna ziua. L-am dus pe fratele.meu la.magazin să-și cumpere un suc. Eu i-am dat cardul meu sa plătească sucul. Eu l-am așteptat afara.
Vazntoarea a luat de pe card 100 leinin plus pe motiv ca avea tatal meu datorie la ea. După ce a ieșit fratele.meu din magazin și mi-a spus ce s-a întâmplat eu m-am dus în magazin și i-am spus vânzătoarei să-mi dea banii înapoi. Ea a spus "Sa ți dea tatal tău înapoi "



Ce pot face în situația asta? Ce legi a încălcat? O pot da în judecată? Ce sancțiuni poate primi? Mulțumesc
Va mulțumesc mult pentru răspuns. O zi cât mai frumoasă va doresc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

De principiu, sunt sanse mici sa ajungeti la inchisoare fiind gravida.
Instantele au in vedere acest lucru in cazuri in care nu sunt de gravitate ridicata.


Dar ce părere aveți? Daca nu putem ajunge la o înțelegere credeți că în situația pe care v-am descris-o mai sus as putea face închisoare cu executare sau care ar pedeapsa cea mai grea pe care as putea-o lua.
Doar o parere va cer, stiu ca as putea face închisoare cu executare între 3 luni și 3 ani daca am inteles bine.
Dar as vrea o parere in caz ca nu am putea rezolva problema pe cale amiabila.
Mi-e foarte frica, va rog sa îmi răspundeți.
Mulțumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Incercati sa rezolvati amiabil ca sa nu aveti probleme penale.

POT FACE PUȘCĂRIE EU FIIND ÎNSĂRCINATĂ?
(DOSAR PENAL, ÎNȘELĂCIUNE)
Pe un site de vanzare-cumpărare am pus spre vanzare o pereche de ochelari de soare, o doamnă mi-a propus un schimb cu o pereche de ochelari.
Am acceptat, ea mi-a trimis ochelari ei eu i-am ridicat de la posta dar eu nu i-am mai trimis pe ai mei înapoi.
Mi sa stricat telefonul, dupa am plecat in străinătate și am uitat de Doamnă.
Ieri am fost sa dau o declarație, am scris ca sunt dispusă să plătesc ochelari care mi i-a trimis în valoare de 600 lei.
Ce o sa se întâmple acum????? Ă trecut un an de când am hotarat sa facem schimbul si abia ieri am fost sa dau o declarație.
VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI CU UN SFAT. SUNT ÎNSĂRCINATĂ, LUNA VIITOARE NASC.
Nu as vrea sa ajung la.PUȘCĂRIE
Multumesc.

Nu am alte antecedente.
Nu am mai avut probleme cu legea, am 18 ani doar.
VA ROG dati-mi un SFAT, sau îndrumați-ma ca nu stiu ce sa fac si ce o sa se întâmple de acum.
O sa ajunga la tribunal dosarul? O sa fiu chemată? Sau plătesc ochelari și se închide dosarul??
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
As mai avea o întrebare, poate ma puteti ajuta.
În cât timp de la pronunțare primesc acasa comunicarea (este dosar penal și o hotarare la care se poate apela în termen de 10 zile) Mulțumesc frumos.
Duca Oana a scris:

După ce rămâne definitiva hotărârea, ori sentința primei instante, ori decizia din apel dacă va hotărâți sa apelați sentinta.
Nu de acum.

Buna ziua și va multumesc pentru raspuns. Dar dacă fac apel, munca in folosul comunității trebuie să o fac de acum sau după ce primesc și decizia de la curtea de apel?
Am înțeles că muncă în folosul comunității trebuie să o fac obligatoriu și Dacă fac apel nu o să se schimbe asta. Dar nu am înțeles daca trebuie sa încep de acum sau daca trebuie sa încep după ce imi trimite și curtea de apel decizia. Va rog să-mi răspundeți. Nu am înțeles și nu vreau sa creada ca nu vreau sa fac muncă în folosul comunități. Mulțumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca va angajati avocat in faza de urmărire penala, dupa experienta mea deosebit de vasta, va pot spune ca ati fi scapat de condamnare si cazier.

Nu păreți sa aveti sanse in apel.
Sfatul meu este sa încercați sa plătiți avocat ca sa va studieze dosarul ca sa vada daca se mai poate face ceva desi nu prea se întrevede nimic.
Faptul ca ati recunoscut fapta nu va ajuta la achitare.

Da, le-am dat înapoi deoarece ma prins la iesire.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ati incercat sa va impacati cu persoana vatamata in cursul procesului penal? Ati acoperit prejudiciul?