avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate Jorge89

Activitate Jorge89

Răspuns la discuția Inmatriculari
Sa inteleg ca pot sa circul până o inmatriculez pe numele meu?

ynocentta a scris:

Incheiati asigurarea pe numele dv in baza contractului de achizitie vehicul


Discuție Inmatriculari
Ziua buna! Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar nu am stiut exact unde. Si cum nu am gasit nici un raspuns concret nicăieri sper sa ma ajutati dumneavoastra.
In noiembrie 2018 am cumparat o masina Sh din romania ( alt judet decât cel in care locuiesc). . De atunci nu am mai folositor deloc . Are expirate ITP , asigurare , rovinieta....
Masina am platito cash , am facut contractul de vânzare cumpărare , am toate documentele pentru înscriere....
Prima zi in liberă să merg la serviciul înmatriculari este 7 aprilie. Intrebarea mea este : Daca fac ITP asigurare si plătesc rovinieta, pot sa circule cu masina cu numerele fostului proprietar? Masina este trecută la primărie la impozit pe numele meu din momentul cumpărării , si are numerele fostului proprietar. Asigurarea cum o fac ?
Va rog frumos sa ma ajutati.
Ziua buna! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea daca doriti. Acum un an și o lună am fost prins conducând fără permis pe raza altui judet. Am fost dus la secția de poliție au întocmit dosar penal , eu am spus că nu am condus eu ci tatăl meu ( care era cu mine). . Si m-au lăsat să plec . Ieri am primit citatie sa ma prezint acolo pe 20 februarie. Am sunat la un nr de tel ( din citatie, am vb cu același domn care m-a "prins " în seara aceea , si i-am spus că pot să mă duc și săptămâna asta,( a rămas să mă duc pe 13 februarie la 22 pm ) . Acum ce să fac ? Sa aman , sa ma duc .... Între timp am permis de 8 luni. Ce se poate intampla? Patronul unde lucrez ca sofer sa interesat si spune sa nu ma duc prima dată, sa astept două chemare. . Va rog sa ma ajutati cu un sfat profesional. Mulțumesc anticipat