avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate CristianZ69

Activitate CristianZ69

Multumesc pentru raspuns.
Din pacate nu am apucat sa fac nici un contract, am doar mesaje scrise referitor plata si la retur ulterior, chiar si mesaje in care imi scriu ca vor face / au facut plata, dar acest lucru inca nu s-a intamplat (din pacate).
Intre timp au inchis si contul de fbk creat in care am gasit anunturile de vanzari auto, si tind sa cred ca este o escrocherie in care am picat , eu fiind de buna credinta si cu incredere in oameni (marele meu pacat vesnic).

Nu cred ca voi mai putea recupera paguba. Am solicitat si bancii platitoare sa incerce recuperarea banilor dar nu cred ca mai am sanse.
Din pacate am dat si o copie a buletinului meu pentru emiterea facturii si acolo am adresa de acasa (si imi este cumva teama ca daca fac presiuni asupra lor sa nu ma trezesc cu vreo amenintare la adresa familiei sau a bunurilor).
Mda, delicat pas si greu de rezolvat.

:(

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
Depinde de termenii si conditiile in care ati inteles sa cumparati masina de la dansii. Daca aveti un contract scris acolo trebuie sa se prevada in ce situatii puteti cere restituirea avansului iar in lipsa sunt importante conversatiile pe care le-ati purtat cu dansii. Luati legatura cu un avocat sa ii notifice si ulterior, daca nu se conformeaza, trebuie sa ii chemati in judecata.

Buna ziua. In urma cu cateva zile am gasit pe fbk o firma care se angaja sa aduca masini din Germania (avea si o foarte mare flota la vanzare deja) in leasing sau cu banii jos. M-a rugat sa dau un avans de 3000 ron pt rezervare iar daca nu o mai vreau se face returul banilor. am cerut seria sasiu sa verific masina si culmea ca in Germania se vindea cu 21.000 E iar ei o vindeau cu 13500 E aici in RO. Mi-a fost emisa pentru cei 3000 Ron o factura primita pe mail. Am dovada platii prin banca catre firma respectiva. Acum pentru ca m-am razgandit , am solicitat returul banilor si ma tot duce cu vorba. Ca au facut plata din alta banca , ca imi vor da si OP-ul . Iar cand i-am certat putin pentru seriozitate , au spus ca ve atata graba ca au 30 de zile sa faca returul !! Cum pot forta aceasta firma sa faca returul ? Multumesc.