avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate razvanspiridon

Activitate razvanspiridon

Bună seara!
Suntem un bloc cu 5 etaje și 30 de apartamente, fiecare proprietar având cotă parte indiviză din parcarea blocului. Având în vedere că unii proprietari nu dețin încă mașină, cele 23 de locuri de parcare de care dispunem ar trebui să fie suficiente în condițiile utilizării cu bun simț a parcării, dacă fiecare deținător de mașină ar utiliza un singur loc de parcare.
Unul dintre apartamente însă (cel mai mic dpdv al suprafeței/cotei indivize) parchează constant și ostentativ 3 mașini în parcare, lăsând alți proprietari fără loc de parcare.
Ce soluții legale există pentru a opri acest abuz al vecinului?
Vă mulțumesc! Există vreo lege care nominalizează coniliul local ca fiind „unitate deținătoare”?
Care sunt „unitățile deținătoare” ale cărții tehnice a clădirilor menționate în Legea nr. 196/2018, art. 8?
Bună ziua!

Locuiesc într-un bloc amplasat, alături de alte blocuri și case, pe o stradă privată la care toți proprietarii apartamentelor și caselor au o cotă parte indiviză din din terenul acesteia. Practic din cei aproape 2000 mp cât are strada, fiecare deține 0.1 - 0.3%.
Proprietarii fiecărui bloc sunt organizați în asociații de proprietari.
Cum ar trebui procedat în cazul unei lucrări comune la nivelul străzii (ex: asfaltare)? Trebuie obținut acordul tuturor proprietarilor, sau al asociațiilor?
Există vreo posibilitate legală să se asocieze mai multe asociații de proprietari?
Care este cea mai puțin-consumatoare-de-timp soluție legală pentru asfaltarea acestei străzi?
Vă mulțumesc!
Spațiul din jurul blocului nu constituie parcare auto din punct de vedere juridic. În practică însă, acel spațiu este folosit EXCLUSIV pentru parcarea mașinilor.

ynocentta a scris:

Datele furnizate de dv sunt insuficiente pentru analiza si eventual raspusn la obiect
Locul unde ati parcat vehiculul este spatiu cu destinatia parcare auto?
Referitor la implicarea responsabilitatii dezvoltatorului,atat timp cat la nivelul condominiului a fost constituita asociatie de proprietari aceasta a preluat responsabilitatea administrarii partii comune de condominiu
Referitor la reparatia fatadei trebuie atent verificata garantia lucrarii

Vorbim de localitatea Popesti Leordeni, unde spațiul din jurul blocurilor este marcat ca parcare și utilizat ca atare de toata lumea (locatari si vizitatori). În acte însă nu CRED ca are această utilizare, din câte știu.

Am discutat cu președintele asociației și există deschidere pentru acordarea despăgubirilor, dar vrem ca treaba asta să fie făcută legal. Prioritară așadar este problema reparației mașinii personale. Nu știu ce pași concreți trebuie să fac pentru a-mi repara mașina. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul acordat în acest sens.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Masina era parcata pe un loc de parcare special amenajat/marcat ?
Va puteti adresa asociatiei si vedea daca fatada mai este in perioada de garantie ( personal, nu cred asta).
Daca mai este in perioada de garantie...va puteti adresa asociatiei si dumnealor sa cheme in garantie dezvoltatrul, daca mai exista...).
Daca nu mai este...va puteti indrepta impotriva asociatiei, care pentru asta este infiintata, administrarea/intretinerea/repararea...partilor comune ( din care face parte si fatada).

Vorbim de localitatea Popesti Leordeni, unde spațiul din jurul blocurilor este marcat ca parcare și utilizat ca atare de toata lumea (locatari si vizitatori). În acte însă nu CRED ca are această utilizare, din câte știu.

Am discutat cu președintele asociației și există deschidere pentru acordarea despăgubirilor, dar vrem ca treaba asta să fie făcută legal. Prioritară așadar este problema reparației mașinii personale. Nu știu ce pași concreți trebuie să fac pentru a-mi repara mașina. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul acordat în acest sens.
Bună ziua!

Mașina mi-a fost avariata de niște bucăți de tencuială desprinse de vânt de pe fațada blocului în care locuiesc. Menționez ca blocul este construcție relativ noua, fiind dat în folosință cu aproximativ cinci ani în urma, iar mașina a suferit doar niște zgârieturi pe ușa stânga din spate (ușa, geam și ornamentul cromat).

In ce condiții și care sunt pașii legali pentru decontarea cheltuielilor de reparatie a masinii?

Reparația fațadei blocului poate fi imputata dezvoltatorului/constructorului?

Mulțumesc!