avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate Murphy

Activitate Murphy

elis a scris:

OG nr.35 din 30 ianuarie 2002 pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a consiliilor locale , aprobata cu modificari prin Legea nr.673 din 19 decembrie 2002 este in vigoare.

Ordonanta stabileste modelul cadru al Regulamentului de organizare si functionare a consiilor locale.

Va multumesc !
O nelamurire am totusi.....CUM SE ALEGE VICEPRIMARUL ?
Conform OG 35/2002 sau conform L 215/2001 republicata si cu toate modificarile ?
Intreb deoarece exista caz ca s-a respins alegerea vicelui in al doilea tur de scrutin , daca acesta nu a obtinut majoritatea voturilor ( de ex. 10 din 19 ) . In L 215 se spune la art. 133 , aliniat 2 ,, ... se abroga...precum si orice alte dispozitii contrare . ,, Eu inteleg de acolo ca se abroga tot ce este contrar L 215 ...deci si OG 35/2002 in totalitate .
Buna ziua ,
Am o intrebare daca ma puteti ajuta .
Intrebarea este : Ordonanta 35 din 2002 - „Regulamentul cadru de funcţionare a consiliilor locale ,, este in vigoare sau nu ? Daca nu este in vigoare care lege,hotarare,etc. o abroga ?
Intreb deoarece in unele cazuri se spune ca vicele este ales conform Ord. 35/2002 iar uneori se spune ca se alege conformc legii 215 din 2001 Legea administratiei publice locale.
Va multumesc !