avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate Ciuciunghezu

Activitate Ciuciunghezu



raluk0207 a scris:

Ba da. Numai ca în practica, băncile nu accepta o astfel de mențiune în contract.


Am vorbit la ing si mi-au spus sa specific ca voi face plata in euro la curs bnr.
Salutare!

Speta: contract vanzare cumparare intre persoane fizice.
Suma stabilita: 75 mii euro
Avans: 1000euro antecontract + 12000euro surse proprii. Toata suma platita in euro in cont de euro.
Credit: 62000 euro platiti in cont de euro.

Pentru ca banca sa imi poata face conversia de curs valutar cat mai aproape de bnr nu trebuie specificata ca suma de 62 mii este echivalentul de x lei la cursul bnr din ziua incheierii contractului, si va fi platita in euro in contul vanzatorului?
Salut,

Vreau sa cumpar o casa noua in comuna Bragadiru.

Casa a fost cedata prin donatie de catre parinti actualului proprietar cu scutire de raport si sarcini. Pentru a fi sigur, l-am rugat pe fratele proprietarului sa dea o declaratie prin care ia la cunostinta de actul de donatie fara nicio alta pretentie.

Problema este ca am depus dosarul la BCR iar brokerul crede ca vor fi probleme. Azi am mai fost de curiozitate la o alta sucursala BCR, iar tipa de acolo era convinsa ca banca nu accepta varianta asta.

Mi se pare stupid, in conditiile in care acel act de donatie are aceeasi valoare juridica ca a unui act de vanzare cumparare.

Ati auzit de situatii similare in care banca refuza sa acorde banii din cauza asta? Se poate ataca in vreun fel decizia initiala a bancii?