avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate ai.ciprian

Activitate ai.ciprian

Va multumesc pentru raspunsuri. Ce se intampla totusi pe termen lung cu aceasta situatie? Se prescrie datoria? Se inregistreaza in vreo baza de date? Se inregistreaza doar in Romania?
Se poate imputa in vreun fel rudelor aceasta datorie?
Buna ziua,

As dori cateva lamuriri la urmatoarea situatie: se da un credit de nevoi personale fara giranti. Dupa aproximativ 2 ani de plata la zi incep intarzierile din cauza situatiei financiare. Intre timp s-au scurs cam 18 luni de la ultima plata. Au urmat somatii de plata, dar intre timp datornicul a parasit tara, lucrand intr-o alta tara a UE. Datornicul nu are nici o proprietate si nici un venit in Romania. Suma restanta e de aprox 15000 lei. Ce se intampla in situatia de fata? Poate fi datornicul obligat sa plateasca in vreun fel? Somatiile vin pe adresa la care locuia datornicul, nefiind proprietatea acestuia.

Multumesc
Am inteles. Imi puteti spune si ce costuri implica acest lucru?
Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie: SRL cu 2 asociati, 50-50 parti sociale, ambii administratori. Unul din ei vrea sa renunte la atributia de administrator (nu neaparat si cea de asociat). Care ar fi demersul si ce costuri implica?

Multumesc
Buna ziua, am cateva nelamuriri legate de procedura de faliment si protectiile pe care acesta le ofera. Se da o SC care nu mai face profit de ceva vreme din cauze care nu tin de aceasta (criza). Societatea are niste credite cu garantii imobiliare pe care nu mai reuseste sa le plateasca. Poate scapa de executare silita prin declararea falimentului si o eventuala recalculare/reesalonare a datoriilor? Exista vreo protectie pe care falimentul o ofera?
Răspuns la discuția Facturi emise prin programe soft
Activez in domeniul serviciilor (design, publicitate, consultanta). Nu fac comert.
Multumesc pentru informatie.
Buna ziua

As vrea sa stiu daca se mai deduc cheltuielile de constituire sau se amortizeaza in vreun fel. Am gasit un post aici pe forum, dar e din 2004. Imi puteti spune daca mai e de actualitate?
Buna ziua. Am vazut pe net fel de fel de programe de facturare, unele gratuite, altele cu bani. Este vreo diferenta intre cele doua? Respecta legislatia in vigoare? Ce m-ar determina sa cumpar un program cand pot gasi gratuite? Stiti unul mai bun sau ramane la latitudinea mea sa aleg?