avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate mada2594

Activitate mada2594

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua!

In contextul COVID19, am avut un apel telefonic cu organizatoarea de nunti angajata la localul la care urma sa facem nunta in Septembrie 2020.

I-am explicat faptul ca noi avem aprox. 15 invitati din Italia (2 din ei sunt parintii mirelui) si vreo 6 din Spania, tari in care situatia COVID19 este foarte grava.

I-am explicat, totodata, ca noi nu consideram ca aceasta pandemie se va sfarsi foarte curand si ca dorim anularea evenimentului si returnarea avansului de 4500 lei pe care l-am platit. Bineinteles ca, incercand sa isi faca treaba, ea ne-a rugat sa mai asteptam pana in Iulie - August. Am refuzat, motivand cu faptul ca nu voi avea timp 1 luna de zile sa alerg dupa rochie de mireasa, costum de mire etc. si nici nu voi plati, pana in Iulie - August, aceste lucruri nestiind daca le voi folosi.

Parintii mirelui sunt in acest moment in Italia si le este foarte frica sa iasa din casa si sa vina in Romania (asta daca au posibilitatea). Dorim sa ii ajutam cu banii din avans deoarece au ramas fara locuri de munca si nu mai au sursa de venit.

La telefon, am invocat forta majora ca motiv pentru recuperarea avansului - aspect care se regaseste si in contract. Singura problema ar fi ca in cazul fortei majore, nu este nicio mentiune despre avans:

Reziliere:
- In cazul in care Beneficiarul doreste rezilierea, acesta nu isi primeste avansul;
- In cazul in care Prestatorul reziliaza, acesta sa obliga sa restituie avansul Beneficiarului;
- In caz de forta majora, daca una din Parti cere rezilierea, aceasta se poate face fara penalitati;

Ce v-am scris mai sus nu este mot-a-mot din contract;


Suntem indreptatiti sa primim acest avans inapoi?