avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate relly77

Activitate relly77

Răspuns la discuția plecati in strainatate
Tocmai aici e problema, ca Asociatia mi-a zis ca daca cineva sta mai mult de 15 zile atunci se trece o persoana. Cum persoana care trece pe la apartament e mama mea, visita consta in 4-5 zile pe luna, visita care dureaza o ora.
As dori sa stiu ce acte sau documente pot cere eu asociatiei sa imi arate pt a ma apara? Sunt satula sa am aceeasi discutie cu ei in fiecare an, iar dupa ma trezesc cu debite de platit? Eu cum pot acuma demonstra ca nu a stat nimeni in apartament si el a trecut nejustificat o persoana la intretinere?
Va multumesc mult
Buna ziua
Eu si sotul meu suntem plecati de trei ani din tara, intorcandu-ne acasa o data pe an pentru 2 saptamani.
Mentionez ca apartamentul are centrala si apometre. Inainte de fiecare plecare am facut cerere catre asociatia de proprietari pentru scutire de la plata intretinerii. Din nefericire, in fiecare an ne trezim ca s-a trecut in fiecare luna o persoana la intretinere pentru ca din cand in cand mai trece cineva pe la apartament si eventual se consuma apa rece. In conditiile in care apa este contorizata cu apometre, iar consumul se plateste separat (consum care daca ajunge la 5mc pe an!) este posibil ca asociatia sa aiba dreptul sa treaca o persoana la intretinere in fiecare luna? Va multumesc pt raspuns.