avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate officermlcel

Activitate officermlcel

Multumesc. Apreciez raspunsul detaliat.
Buna ziua, caut o parere juridica. In data de 30/04 ni s-a comunicat ca datorita pandemiei, angajatorul va aplica urmatoarele masuri pe o perioada de 3 luni:
1. In luna Mai va reduce numarul de zile lucrate saptamanal de la 5 la 4, cu reducerea de plata aferenta. In zilele nelucrate, contractele vor fi suspendate.
2. In luna Iunie si Iulie va reduce numarul orelor lucrate cu 30% (programul de lucru va fi redus de la 8 ore pe zi la 5.5 ore) cu reducerea de plata aferenta.

Astazi, 04/05 am primit decizia angajatorului care acopera reducerea pentru luna Mai, cu aplicabilitate de pe 05/05, si un set de FAQ in care e mentionat pentru Iunie si Iulie reducerea de 30% a programului de lucru.

Intrebarile mele sunt:
1. Exista un timp reglementat de cand se poate face o notificare pana cand intra in vigoare decizia? (practic am primit notificarea pe 04/05 la ora 18:30 cu aplicabilitate de pe 05/05).
2. Care este cadrul juridic pentru masura reducerii programului de munca pentru Iunie si Iulie?
3. Este conform legii sa se suspende contractele in zilele nelucrate? Daca da, de ce trebuie semnate acte aditionale?
4. Ce repercursiuni pot exista in cazul nesemnarii actelor aditionale?

Angajatorul desfasoara activitatea in romania pentru clienti din strainatate, care au fost afectati de pandemie si, astfel, au fost afectate veniturile companiei. Comunicarea nu e punctul forte a angajatorului si as dori sa stiu daca aceste masuri sunt conforme cu legea in vigoare.

Multumesc