avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate crs_tzep

Activitate crs_tzep

Salut

In septembrie 2020 am cumparat un apartament intr-un complex resdential si un loc de parcare cu credit ipotecar.
La momentul vanzarii locurile de parcare nu erau trasate, ulterior la nici 2 saptamani au trasat si au vazut o suprapunere intre locul de parcare si o rampa de handicapati (nu mult cativa centrimetrii), ideea este ca nu se prea poate accesa rampa cu masina parcata acolo.

In termenul legal am pus pe ROL locul de parcare si apartamentul.

Recent am avut cateva contre cu anumiti vecini si vreau sa stiu daca se poate ajunge la anularea locului de parcare (anulare cadastru) mai ales in conditiile in care e si banca pe fir prin ipoteca?

Plus ca am contract de vanzare cumparare pe locul de parcare ce se intampla cu pamantul daca ar fi anulat numarul cadastral ? devine curte prin care trebuie sa acord acesul sau il pierd de tot?

cu stima,
Repet sunt proprietar cu acte in regula, care are o constructie ilegala pe pamantul lui, ce vorbim aici? Sper sa nu ajung la judecata dar daca nu ne intelegem amiabil alta solutie nu este!

mitabiciclista a scris:

Din cele descrise ei au recunoscut gresala si au si incercat sa o repare oferind 3 optiuni.Mai mult de atat nu veti obtine nici daca umblati prin tribunal : restituirea banilor platiti.Demolarea rampei pt handicapati nu cred ca o obtineti nici in justitie.Daca in bloc este cineva care are nevoie de carucior ?

Pai ce pot sa fac, e vina mea ca au vandut locul? In opinia mea inginerul sef trebuie sa isi asume astfel de greseli! Mai mult i-am atentionat la sfarsitul lunii august (in urma unor masuratori proprii) ca e la limita cu locul de parcare. La momentul respectiv mi-au zis nonsalant ca sa asteptam sa se traseze (si am crezut ca e posibil sa fi gresit eu la masurat).

Eu in momentul de fata nu am timp de pierdut prin notariate? Puteti sa ma 'ghidati' unde pot face o reclamatie pertinenta?

Salut,

Saptamana trecut am cumparat un apartament in sectorul 4 Bucuresti proprietatea mai contine un loc de parcare de 11m^2, in momentul achizitiei locurile ne fiind trasate/marcate .
In cursul zilei de azi am fost contactat de inginerul sef sa imi spuna ca a masurat locurile si locul meu nu are loc (se suprapune cu o rampa de handicapati) si am 3 obtiuni: fie imi platesc locul (adica ma despagubesc si raman fara loc), fie imi dau alt loc (au ramas numai rebuturi prost pozitionate), fie las masina in afara locului . Eu nu sunt de acord cu nici o variata propusa, locul a fiind ales un urma unor rationamente (cum ar fi sa vad masina pe geam sa fie aproape de scara si sa imi pot pune copilul usor pe scaunul special.

Deci pe scurt dezvoltatorul a vandul locul , peste care se suprapune o rampa.

Ce pot face in aceasta situatie? (repet am CVC pt locul respectiv) ba chiar am pus locuinta si locul de parcare pe ROL!???? ma gandeam sa fac reclamatie la inspectoratul de constructii si la notar, primarie si ANPC in prima faza!


Ce modalitate legala am sa beneficiez de locul de parcare si cum pot sa ii constrag sa mute rampa????


cu stima,
Răspuns la discuția antecontract mincinos
E discutabil pentru ca:

1. Se aproprie si termenul de finalizare care evident nu poate sa fie respectatdin multe motive pentru ca de exemplu nu au tevile trase de gaze la etajele superioare sau nu e tencuiala le leretii interiori. (Pot sta linistiit si dupa ce expira cer banii si am inchis)

2. Este o clauza in contract care stipuleaza ca daca banca nu da banii pentru credit se obliga se returneze sumele, eu momentan fiind in somaj tehnic sper sa nu evoluez catre un somaj, deci nu prea cred ca primesc credit in urmatoarele 6 luni.

Deja pe forumul intern sunt peraoane care anunta ca il dau in judecata pe diverse motive.
Răspuns la discuția antecontract mincinos
Buna ziua,

Am avut rezervata data de vineri 29 mai la notar pentru a rezilia antecontractul si a primii banii inapoi, insa in aceasta seara agentul a sunat si a mentionat ca nu mai pot realiza rezilierea pentru ca nu au gasit alt cumparator intre timp dat fiind starea de alerta din Romania.

Practic a ramas ca ma contacteaza ei cand gasesc cumparator ceeace poate dura un timp indelungat cu toate ca am spus ca nu sunt de acord pentru ca avem o data stabilita.

Doresc sa intreb in cat timp au obligatia sa rezilieze antecontractul dupa ce au fost notificati? Unde pot sa ma adresez pentru a media situatia, sa ma adresez la notar,?

In Romania si la o simpla stornare la un produs banii se inpaoiaza in 30 zile calendaristice daca nu ma insel ?

Simt ca ne indreptam in justitie cu pasi repezi.

cu stima,
Răspuns la discuția antecontract mincinos
Buna ziua,

Am avut rezervata data de vineri 29 mai la notar pentru a rezilia antecontractul si a primii banii inapoi, insa in aceasta seara agentul a sunat si a mentionat ca nu mai pot realiza rezilierea pentru ca nu au gasit alt cumparator intre timp dat fiind starea de alerta din Romania.

Practic a ramas ca ma contacteaza ei cand gasesc cumparator ceeace poate dura un timp indelungat cu toate ca am spus ca nu sunt de acord pentru ca avem o data stabilita.

Doresc sa intreb in cat timp au obligatia sa rezilieze antecontractul dupa ce au fost notificati? Unde pot sa ma adresez pentru a media situatia, sa ma adresez la notar,?

In Romania si la o simpla stornare la un produs banii se inpaoiaza in 30 zile calendaristice daca nu ma insel ?

Simt ca ne indreptam in justitie cu pasi repezi.

cu stima,
Buna ziua,

In toamna anului 2019 am semnat un atecontract pentru un apartament de 3 camere, si care trebuie sa fie finalizat la 30 iunie 2020, unde se mentioneaza urmatoarele fraze :

"Cu o suprafata utila de aproximativ de 80.89 mp (suprafata exacta va reiesi in urma masuratorilor cadastrale)"
"pretul ferm final al vanzarii va fi de 95000 EURO, TVA 5% inclus"
(deci nu este la metru partrat)

Mentionez ca am cerut constant RLV sau alte informatii cu privire la dimensiunea apartamentului si mi s-a comunicat in scris ca nu sunt informatii sau ca actele nu au iesit.
Acum dupa ce am fost chemati la notar a doua oara (pentru impartirea parcarilor) am vazut actul de dezmembrare unde apartamentul are suprafata utila de 76.42mp, deci cu 4.47mp ((5.52% din suprafata initiala)) mai mic decat ce era trecut initial pe antecontratcontract .

Am vorbit cu agentul care a zis ca e dispus sa dea banii inapoi (o sa vedem cand semnam daca ii si da) nu sa renegocieze , insa eu am adus unele imbunatatiri intre timp apartamentului cum ar fi montat greisie si faianta si usi (2000euro).

1. Am dreptul legal sa renunt la contract avand in vedere diferenta de 4.47mp dintre ce am semnat si ce a fost construit (familiei ii e frica)?

2. Ce sanse am sa imi cer banii investiti pe langa avans?

3. Am investit bani si timp si munca in acel apartament si cel mai important am investit moral, am dreptul sa cer despagubiri in instanta pentru ca banuiesc ca dezvoltatorii/agentii stiau de mult situatia si au ascuns adevarul?


cu stima,


P.S. am pus intrebari pe grupul de viitori propietari si nu sunt singura persoana in aceasta situatie.