Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... antecontract mincinos
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

antecontract mincinos

Buna ziua,

In toamna anului 2019 am semnat un atecontract pentru un apartament de 3 camere, si care trebuie sa fie finalizat la 30 iunie 2020, unde se mentioneaza urmatoarele fraze :

"Cu o suprafata utila de aproximativ de 80.89 mp (suprafata exacta va reiesi in urma masuratorilor cadastrale)"
"pretul ferm final al vanzarii va fi de 95000 EURO, TVA 5% inclus"
(deci nu este la metru partrat)

Mentionez ca am cerut constant RLV sau alte informatii cu privire la dimensiunea apartamentului si mi s-a comunicat in scris ca nu sunt informatii sau ca actele nu au iesit.
Acum dupa ce am fost chemati la notar a doua oara (pentru impartirea parcarilor) am vazut actul de dezmembrare unde apartamentul are suprafata utila de 76.42mp, deci cu 4.47mp ((5.52% din suprafata initiala)) mai mic decat ce era trecut initial pe antecontratcontract .

Am vorbit cu agentul care a zis ca e dispus sa dea banii inapoi (o sa vedem cand semnam daca ii si da) nu sa renegocieze , insa eu am adus unele imbunatatiri intre timp apartamentului cum ar fi montat greisie si faianta si usi (2000euro).

1. Am dreptul legal sa renunt la contract avand in vedere diferenta de 4.47mp dintre ce am semnat si ce a fost construit (familiei ii e frica)?

2. Ce sanse am sa imi cer banii investiti pe langa avans?

3. Am investit bani si timp si munca in acel apartament si cel mai important am investit moral, am dreptul sa cer despagubiri in instanta pentru ca banuiesc ca dezvoltatorii/agentii stiau de mult situatia si au ascuns adevarul?

cu stima,

P.S. am pus intrebari pe grupul de viitori propietari si nu sunt singura persoana in aceasta situatie.
crs_tzep, utilizator
Bună ziua, stipulațiile contractuale sunt esențiale., inclusiv în ceea ce privește modalitățile încetării contractului, motiv pentru care vă recomand să vă programați la un avocat unde să vă prezentați cu documentele pentru a obține informații pertinente și punctuale.
O eventuală rezoluțiune a contractului ar putea interveni pentru neexecutarea culpabilă și ÎNSEMNATĂ a obligațiilor contractuale, aspect ce, se apreciază în situația unui litigiu atât raportat starea de fapt cât și raportat la ce și-au asumat părțile semnatare.
Pentru îmbunătățirile efectuate aveți un drept de creanță, în măsura în care le puteți dovedi. Puteți solicita în instanță să se constate dreptul dvs. de creanță pe baza documentelor justificative,
Binențeles că aveți dreptul de a cere despăgubiri, însă dreptul de acționa nu echivalează cu dreptul de a și obține aceste despăgubiri.
Cabinet individual de avocat Renata Reiss , Avocat
Buna ziua,

Am avut rezervata data de vineri 29 mai la notar pentru a rezilia antecontractul si a primii banii inapoi, insa in aceasta seara agentul a sunat si a mentionat ca nu mai pot realiza rezilierea pentru ca nu au gasit alt cumparator intre timp dat fiind starea de alerta din Romania.

Practic a ramas ca ma contacteaza ei cand gasesc cumparator ceeace poate dura un timp indelungat cu toate ca am spus ca nu sunt de acord pentru ca avem o data stabilita.

Doresc sa intreb in cat timp au obligatia sa rezilieze antecontractul dupa ce au fost notificati? Unde pot sa ma adresez pentru a media situatia, sa ma adresez la notar,?

In Romania si la o simpla stornare la un produs banii se inpaoiaza in 30 zile calendaristice daca nu ma insel ?

Simt ca ne indreptam in justitie cu pasi repezi.

cu stima,
Buna ziua,

Am avut rezervata data de vineri 29 mai la notar pentru a rezilia antecontractul si a primii banii inapoi, insa in aceasta seara agentul a sunat si a mentionat ca nu mai pot realiza rezilierea pentru ca nu au gasit alt cumparator intre timp dat fiind starea de alerta din Romania.

Practic a ramas ca ma contacteaza ei cand gasesc cumparator ceeace poate dura un timp indelungat cu toate ca am spus ca nu sunt de acord pentru ca avem o data stabilita.

Doresc sa intreb in cat timp au obligatia sa rezilieze antecontractul dupa ce au fost notificati? Unde pot sa ma adresez pentru a media situatia, sa ma adresez la notar,?

In Romania si la o simpla stornare la un produs banii se inpaoiaza in 30 zile calendaristice daca nu ma insel ?

Simt ca ne indreptam in justitie cu pasi repezi.

cu stima,
Nu au obligatia sa rezilieze antecontractul. Pot sustine ca dvs nu mai doriti sa cumparati si ca neperfectarea vanzarii se datoreaza dvs. V-ati obligat sa cumparati la un pret ferm un apartament in suprafata de aproximatic 80,89 mp. Daca ajungeti in instanta va ramane la latitudinea judecatorului sa aprecieze daca diferenta de suprafata este suficient de mare incat sa primiti inapoi avansul. Ar fi in interesul dvs sa pactizati cu ceilalti cumparatori aflati in situatia dvs si sa intentati o actiune comuna.
E discutabil pentru ca:

1. Se aproprie si termenul de finalizare care evident nu poate sa fie respectatdin multe motive pentru ca de exemplu nu au tevile trase de gaze la etajele superioare sau nu e tencuiala le leretii interiori. (Pot sta linistiit si dupa ce expira cer banii si am inchis)

2. Este o clauza in contract care stipuleaza ca daca banca nu da banii pentru credit se obliga se returneze sumele, eu momentan fiind in somaj tehnic sper sa nu evoluez catre un somaj, deci nu prea cred ca primesc credit in urmatoarele 6 luni.

Deja pe forumul intern sunt peraoane care anunta ca il dau in judecata pe diverse motive.