avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate kinga72

Activitate kinga72

Va multumesc!
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra si pentru timpul acordat problemei mele.
Eu la locul meu de munca lucrez in ture,deci im-i ies ore suolimentare dupa care iau zile libere. Asta mi se pare corect, nu cu aceste ore suplimentare am nelamuriri. De cand a inceput pandemia aceasta sunt spitale si sectii unde nu au personal suficient. Dar in loc sa angajeze la spitalul respectiv( acum ar fi avut ocazia si fara organizarea de examen pt. posturi) ne solicita pe noi sa lucram acolo prin chemari de la domiciliu. Ore care nu figureaza nicaieri, nu se platesc.Deci eu trebuie sa fac fata la locul meu de munca, si cand am zilele libere meritate sa lucrez la celalalt spital cand ma solicita. Intrebarea mea este daca am dreptul sa nu-mi dau acordul la acest lucru " caritativ" si in ce forma pot face acasta, ca sa fie totul legal si corect.
Cu multumiri!
As vrea sa primesc detalii in lagatura cu legalitatea delegarii asistentilor medicali la alte sectii in cadrul spitalului, in afara programului de lucru, ca munca suplimentara, fara nicio instiintare scrisa,fara ca orele lucrate sa apare in programul de lucru si in pontaj, fara a fi platit. Angajatorul sustine ca aceste masuri sunt obligatorii in starea de alerta.