avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru267

Activitate Alexandru267



Ioan Petru Butariu a scris:

Da, asa e. Conform Codului Fiscal:

(2^1) Pentru veniturile realizate de către persoanele fizice ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanță sau on-line, definite potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 246/2010, cu modificările și completările ulterioare, impozitul datorat potrivit prevederilor alin. (2) se determină și se reține la sursă la fiecare transfer din contul de pe platforma de joc în contul bancar sau similar.

Tranșe impozit (lei):

- până la 66.750,inclusiv: impozit 1%
- peste 66.750 - 445.000, inclusiv: impozit 667,5 lei + 16% pentru ceea ce depășește suma de 66.750
- peste 445.000: 61.187,5 lei + 25% pentru ceea ce depășește suma de 445.000

Daca nu sunt obtinute din strainatate atunci nu aveti alte obligatii, iar daca sunt atunci se depune Declaratia unica.




Scuzati-ma daca va deranjez, insa nu am inteles foarte bine la ce va referiti prin “obtinute din strainatate”
Buna ziua! Sunt amator de pariuri sportive, iar recent am decis sa mi deschid un cont la o agentie online de pariuri sportive. Doresc sa va intreb cum se impoziteaza astfel de castiguri si daca trebuie declarate. Vreau sa precizez ca am cunostiinte care ca au ca hobby analiza sportiva si mi au spus ca pe fiecare castig se opreste un impozit in momentul in care banii castigati se transfera din depozitul agentiei online in contul bancar al utilizatorului