avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Activitate Maryusymf09

Activitate Maryusymf09

Răspuns la discuția Buna ziua
Au trecut 4 ani de la fapta intrebarea la dumneavoastra trebuie sa astept solutionarea de la judecata dupa cele 10 zile si cum trebuie sa procedez pt a lua permisul inapoi. Va multumesc

Maryusymf09 a scris:

Fapta am facuto in 2016 si abia acum sa solutionat am primit raspunsul asta acasa.

Duca Oana a scris:

Buna ziua!
Permisul nu este anulat in cazul acestei solutii.
Dar, in functie de data la care a fost savarsita infractiunea, veti avea dreptul de conducere suspendat pe 90 de zile de la ramanerea definitiva a hotararii sau nu.
Adica, daca fapta este anterioara datei de 29 iulie 2019, nu veti avea aceasta interdictie, altfel, veti avea dreptul de conducere suspendat pt 90 de zile.
In orice caz, hotararea trebuie sa ramana definitiva. Este posibil ca parchetul sa faca apel, daca au solicitat suspendarea la concluziile pe fond.



Răspuns la discuția Buna ziua
Fapta am facuto in 2016 si abia acum sa solutionat am primit raspunsul asta acasa.

Duca Oana a scris:

Buna ziua!
Permisul nu este anulat in cazul acestei solutii.
Dar, in functie de data la care a fost savarsita infractiunea, veti avea dreptul de conducere suspendat pe 90 de zile de la ramanerea definitiva a hotararii sau nu.
Adica, daca fapta este anterioara datei de 29 iulie 2019, nu veti avea aceasta interdictie, altfel, veti avea dreptul de conducere suspendat pt 90 de zile.
In orice caz, hotararea trebuie sa ramana definitiva. Este posibil ca parchetul sa faca apel, daca au solicitat suspendarea la concluziile pe fond.

Discuție Buna ziua
02.07.2020

Ora estimata: 08:30
Complet: Complet PENALamanari pronuntare jud.DUMITRU C.
Tip solutie: Amânarea aplicării pedepsei
Solutia pe scurt: În baza art. 396, alin. 1 şi 4 C. proc. Pen. raportat la art. 83 C. Pen, cu aplic. art. 396 alin.10 din C.proc.pen.. stabileşte în sarcina inculpatului Ioni?ă Marius Florin, ...., ..., pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui autovehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e, prev. de art. 336 din C.pen. În baza art. 83 C. pen., amână aplicarea pedepsei închisorii astfel stabilită, pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani stabilit în condiţiile art. 84 C. pen., ce urmează a se calcula de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85, alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul Ioni?ă Marius Florin trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucure?ti, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 86 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85, alin.1 lit. c) – e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bucure?ti. În temeiul art. 90 alin. 1 C. pen., inculpatului IONI?Ă MARIUS FLORIN nu i se mai aplică pedeapsa şi nu este supus niciunei decăderi, interdicţii sau incapacităţi ce ar putea decurge din infracţiunea săvârşita, dacă nu a săvârşit din nou o infracţiune până la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amânării şi nu s-a descoperit o cauză de anulare. Potrivit art. 404 alin. 3 C. proc. Pen., atrage atenţia inculpatului.......... asupra dispoziţiilor art. 88 C. pen., în sensul revocării amânării aplicării pedepsei în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse sau în cazul săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 272 C. proc. Pen. şi art. 274 alin. 1 C. proc. Pen., obligă pe inculpatul......... la plata către stat a sumei de 1200 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 1000 lei aferentă urmăririi penale şi suma de 200 lei în cursul judecăţii. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi,02.07.2020.
Document: Hotarâre 02.07.2020
26.06.2020

Ora estimata: 09:40
Complet: C12-penal
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: În temeiul dispoziţiilor art. 391 alin. 1 C.proc.pen, stabileşte data pronunţării la 02.07.2020.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 26.06.2020

Intrebarea mea o sa imi anuleze permisul?