avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate blue2v

Activitate blue2v

nu am fost suspectat niciodata,motivul amprentarii a fost faptul ca par suspect.de ce nu mi-au spuis.pot face ceva in legatura cu stergerea amprentelor din baza de date a politiei?
aseara am fost retinut de politie,dus la sectie,apoi la cea judeteana unde mi s-au prelevat amprentele,fotografiat fara consimtamantul meu,explicatia politistului fiind ca nu aveam actele la mine si nu locuiesc la adresa din buletin,ci fara forme legale la o alta adresa.mentionez faptul ca era ora 00 si plecasem dupa tigari la un non stop aflat la circa 200 m de domiciliul unde stau fara forme. Intrebare: e un abuz?pot face ceva pentru stergerea amprentelor si a fotografiilor care mi s-au facut.daca da cum?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția dobanda legala
de exemplu:suma de bani X dob de referinta a lunii(care este % pe an) : 365 ( nr zile dintr-un an ) X nr. zile intarziere=x e corect?
Răspuns la discuția dobanda legala
deoarece am inteles ca instanta poate sami refuze formula de calcul,alta amanare...si mam cam saturat de amanari(1.5 ani e cam mult.parerea mea)X-(
Răspuns la discuția dobanda legala
ma intereseaza formula care este acceptata de instanta
Discuție dobanda legala
buna ziua! am de recuperat o suma de bani de la o persoana fizica.procesul e pe rol,problema e ca am gasit mai multe formule de calcul al dobanzii legale si nu stiu care este cea buna,deoarece mia dat diferente la rezultat.ma puteti ajuta?multumesc anticipat!de exemplu pt 1500 euro,cum calculez dobanda pt lunile ian-apr?
Răspuns la discuția mandat de arestare
nu este dat in urmarire prin interpol,doar local
Răspuns la discuția mandat de arestare
persoana respectiva este in italia.autoritatile mi-au spus ca nu au nici o dovada in acest sens si nu pot face nimic.eu stiu sigur ca se afla acolo si unde anume mai exact,si da,o fac pentru al preda autoritatilor
buna ziua!am o intrebare:unei persoane i s-a emis mandat de arestare.aceasta este fugita din tara.eu ca persoana fizica il pot aduce legal in tara?sau pot fi acuzat de sechestrare de persoana?ce sfat imi dati?multumesc anticipat
cel mai bine apelati la serviciile unui detectiv particular pentru inregistrarea pe care vreti sa o faceti.apoi sa va duceti la politie sa depuneti plangere