avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate Arcadiavegas

Activitate Arcadiavegas

multumesc, o sa contactez ArbeiterKammer, eram interesata daca exista alte persoane care au avut litigii si cum au procedat, din pacate oamenii nu se lupta pentru drepturile lor, renunta prea usor si atunci bineinteles ca nu se va schimba nimic in atitudinea angajatorilor.
din Austria
buna ziua, am lucrat in Austria citeva luni, contractul meu de munca a fost incalcat pentru ca am muncit suplimentar in fiecare luna, nu am fost platita pentru aceste ore, am fost supusa discriminarilor, etc..Unde as putea sa raportez aceste abuzuri, exista precedente in Romania?Multumesc.
Buna ziua, as dori sa imi recomandati un avocat specializat in dreptul muncii - este vorba despre discriminare pe criterii de virsta, multumesc.

Mariana D. a scris:

Apartamentul in cauza este un bun comun al parintilor ? daca da, trebuie si acordul mamei. Daca mama a decedat, este dezbatuta succesiunea? In acest caz daca dvs si sora dvs ati renuntat la partea de mostenire de pe urma mamei si tatal a devenit unic proprietar , va poate vinde fara probleme. Daca nu exista alte prrobleme din punct de vedere al succesiunii, tatal dvs fiind unic proprietar si nu este foarte batran( caz in care se cere un aviz ), va poate vinde dvs apartamentul fara vre-un acord al surorii dvs. Puteti incheia si un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, asumandu-va obligatia sa aveti grija de el pana la sfarsitul vietii si el sa locuiasca in apartament evident tot pana la sfarsitul vietii.

Buna seara,
Mama a decedat iar Noi am facut succesiune doar pt jumatea de apartament care a apartinut mamei.
Tatal doreste sa mi faca acte pe jumatatea ce ii apartine plus procentul rezultat din jumatatea mamei.
Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care locuieste pe numele meu, mai am o sora (nu are grija de el, nu I’ll viziteaza)cum sa procedam?