avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate mada08

Activitate mada08

Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Va multumesc pentru raspunsuri, luni o sa ma duc la un avocat sa se uite pe pv pentru greseli si sa-mi redacteze o plangere. Va tin la curent.
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Si inca ceva, azi am fost la politia pe raza careia s-a intamplat incidentul, sa vedem ce putem face, iar cel de acolo ne-a spus ca sa depunem plangerea la judecatorie, dar din cate stiu se depune la politie impreuna cu dosarul, iar politia trimite dosarul la judecatorie. Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Multumesc pentru raspuns. Am mai citit si eu pe internet si am aflat ca un alt agent constatator nu poate fi martor ca persoana invinovatatita nu vrea sa semneze, iar acolo e o semnatura a unui politist coleg cu domnul care a intocmit procesul verbal.
Buna ziua,
Tatal meu lucreaza ca paznic de noapte, are controale de la politie aproape in fiecare noapte pentru verificare. In data de 15.01.2011, un echipaj a parcat langa baraca, iar tata a iesit afara, i-au cerut buletinul, nu-l avea la el, dar le-a dat datele, iar ei au inceput sa scrie un proces verbal pe care i-au spus tatalui meu sa-l semneze. Nu a semnat procesul verbal pe motiv ca nu avea ochelarii la el si nu vede ce scrie, i-au intrebat despre ce e vorba, iar ei au spus ca e doar un control de rutina si au plecat. Astazi a gasit in cutia postala amenda de la politie pe motiv ca dormea si amenda e de 300 de lei fara posibilitatea de a plati jumatate. Mentionez ca unde lucreaza el au camere de filmat, procesul verbal nu era semnat de tata si el nu dormea. Va rog frumos poate sa ma ajute cineva sa-mi zica ce sa facem, iar daca facem contestatie in instanta avem posibilitatea sa castigam? Cam cat dureaza o solutionare si cam cat costa. Va multumesc anticipat.
domnule elis ma scuzati ca va intreb, dar eu stiam ca vatamarea corporala e simpla sau grava, credeti ca acest caz se poate incadra doar la vatamare corporala? abia vineri il externeaza asta ar insemna 7 zile de spitalizare, dar repaosul la pat, ca nu o sa mai fie bun de munca, ca o sa aiba repercursiuni toata viata, astea cine le plateste? vor ramane asa?
buna ziua,
am nevoie de un sfat ceva, m-am documentat eu dar nu suficient.
Tata a fost batut in plina strada , noaptea, miseleste pe la spate cu o bata, mergea pe bicicleta, iar unu cu masina s-a oprit in spatele lui si l-a luat la bataie, intai cu bata in spate apoi la picioare si pumni sub pretextu ca l-a injurat. Acum tata e in spital cu 2 coaste rupte, una i-a perforat plamanu si sta cu un tub in el sa elimine tot sangele. Am citit ca daca se depasesc 20 de zile de spitalizare poate sa faca inchisoare, daca nu amenda. Credeti ca e de ajuns amenda? Daca as gasi un avocat bun credeti ca ar putea sa schimbe incadrarea juridica, se poate incadra la vatamare corporala grava sau tentativa de omor? Pentru ca medicul a spus ca daca mai statea 3 ore murea de stop respirator. Va rog un sfat sunt disperata, vreau sa plateasca pt ce a facut, dar nu doar cu amenda.

:offtopic: Observ ca nu ati citit Regulamentul inainte de postare. Deschideti topic separat!