avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Ioioioi

Activitate Ioioioi

Multumesc pentru raspunsuri. Sa aveti o zi buna!

gi-jane2 a scris:

De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare.

a fost o decizie " inteleapta" de ce sa anuntati banca si asiguratorul, ca sa plateasca asta din urma, cand puteti plati dvs cu penalitati din ce mosteniti de la tata?!
Datoriile se platesc in limita valorii mostenite, cert e ca nu veti plati din buzunarul dvs datoriile tatalui.



Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in situatia urmatoare.
Tatal meu a facut un credit de 15 mii euro de nevoi personale fara girant sau fara garantare cu casa, credit cu asigurare de viata, iar la 6 luni dupa, a decedat. De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare. Acum eu, fiica decedatului si fratele decedatului, vrem sa vindem casa tatalui parinteasca. Intrebarea este: daca renunt la mostenirea dupa tata, si fratele tatalui se ocupa de succesiunile de la bunicii lor, va prelua si creditul tatalui meu automat, in locul meu? E bine sa anunt banca de deces, sau sa astept sa se faca succesiunea si vanzarea, fara a anunta banca. Creditul tatalui se va stinge cu asigurarea de viata, sau asiguratorul se va indrepta catre casa parinteasca, cea de care vorbesc, aceasta fiind singura proprietate sau bun pe care l-ar avea pe numele lui. Multumesc frumos anticipat, toate cele bune!