avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate compis

Activitate compis

Buna ziua,

Trec printr-o situatie similara. Am semnat un contract de vizionare pe 2 adrese ( fara sa fie specificat numarul sau apartamentul, ci doar strada si blocul). Dupa ce le-am vazut am aflat ca sora mea, cea care va fi propietara este deja in negogieri cu dezvoltatorul pentru un alt apartament pe care in cele din urma l-a si achizitionat. Am fost contactata de agentie ca le datorez o suma drept penalizare ca s-a cumparat acel apartament prin dezvoltator. Repet, acel apartament nu l-am vizionat cu ea, insa nici pe contract nu este specificat exact numarul apartamentului pe care mi l-a aratat. Mentionez si ca dezvoltatorul m-a asigurat ca nu exista contract de exclusivitate cu nici una din agentiile cu care colaboreaza, asa ca sa nu-mi fac griji intrucat acestia vor doar sa ma intimideze si ca contractul nu a fost facut bine de la bun inceput, iar orice avocat il poate demonta. De asemenea nu sunt specificate condiile de nulitate sau de reziliere a contractului. Sunt totusi putin speriata pentru ca nu as dori sa se ajunga la judecata. Puteti sa ma ajutati va rog? Sa-mi fac griji ca ma pot da in judecata sau este doar vorba de intimidare? Multumesc.
Răspuns la discuția probleme agentii imobiliare


MaraRoxana a scris:

Apartamentele sunt numerotate, deci se pot identifica,dar m-ar ajuta un cadru legal pe baza caruia agentia spune ca nu trece apartamentul ci doar imobilul cu adresa strazii si numarul ei .
Multumesc


Buna ziua,

Am o situatie silimara si mi-ar placea sa stiu cum ati reusit sa rezolvati aceasta situatie? Este plauzibila aceasta justificare a lor de a nu trece exact numarul imobilul pe care ti l-a prezentat?
Buna ziua,

O situatie similara am si eu. Cautam un apartament pentru sora mea, atat ea cat si eu, in paralel. Am sunat pentru a viziona un apartament si am ajung la agentie unde mi-a dat un contract de vizionare sa il semnez si mi-a mai adaugat o alta locatie care a spus ca ea considera ca e mai potrivit. Ambele andrese au fost specificate in acel contract, insa numai numele strazii, nu e specificat si numarul strazii sau apartamentul vizionat. Intre timp am aflat ca sora mea deja vorbise cu dezvoltatorul blocului propus de agenta si ca era deja in negocieri cu acesta pentru un alt apartament de la un alt etaj. A finalizat cumpararea acelui imobil si acum am fost contactata de agentie ca le datorez bani pentru asta. Specific ca dezvoltatorul nu are contract de exclusivitate cu aceea agentie. Este posibil sa se ajunga la judecata in condiile astea? Repet ca achizitionarea imobilului nu aste acelasi pe care initial agenta mi l-a aratata, iar pe contract nu este speficiat decat numele strazii. Acel contract ii da excusivitate agentiei pe un an de zile pentru toata familia mea, pana la rude de gradul patru pentru orice imobil se achizitioneaza pe strada respectiva? E posibil asa ceva? Multumesc.