avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate proiectare

Activitate proiectare

Multumesc pentru raspuns. Si daca renunt la mostenire in favoarea celorlati mostenitori mai au ce face? Si executare silita pe ce altceva daca nu am proprietati, salariu, etc?
Buna ziua!
Poate fi ignorata (in calitate de parat) o cerere de valoare redusa, stadiu procesual fond?
Daca e ignorata ce mi se poate intampla? Se ajunge la executare/popriri, ce se poate intampla? Faci inchisoare, te opreste la granita....???? Daca nu sunt in tara de ani de zile....abonamentul a rulat in nestire...

Cererea e inaintata de o firma de recuperatori creante.

Cauza...abonament prelungit automat neinchis si neplata facturi si penalizari, de prin 2021 pana in prezent (fost telekom, actual vodafone). abonamentul e mai vechi de 2021, din 2021 nu l-am mai utilizat si nici platit.

Ce inseamna "sa depui intampinarea" sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depune probe si de a invoca exceptii"?

PS: Ma poate afecta chestiunea asta cu o viitoare dezbatere de mostenire, in urma decesului parintilor?
Discuție acte angajare
E legal ca la angajare sa ti se ceara Decizia de incetare CIM ( de la fostul angajator)? Multumesc in avans pentru raspuns!
Buna ziua! In ce conditii un job (al doilea job) part time (4 ore) intra in categoria reducerilor fiscale din.domeniul constructiilor? In ideea ca firma indeplineste conditiile de caen&venit...este suficient ca salariul brut part time sa fie minim 1500 sau si pentru part time min este tot 3000 pt a se incadra la reducerile fiscale?
Multumesc!
Buna ziua! Sunt angajata la o firma de proiectare. In timpul liber pot incheia contracte de prestari servicii de proiectare cu alte firme, eu fiind persoana fizica? Cum se procedeaza si ce taxe sunt? (nu se justifica pfa, srl sau altele in ideea de 1-2 proiecte pe an poate...mai mult ar fi taxele decat incasarea) Este aceasta varianta cea mai avantajoasa dpdv al taxelor pentru firma-beneficiar?