avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate crispetra07

Activitate crispetra07

Răspuns la discuția cererede intampinare
Speta este:persoana fizica:reclamant,cheama ca parat o societate de asig.X care a avut un contract de colaborare pe timpul campaniei cu o alta soc. de asig.Y care acum este in insolventa. Eu sant chemat in garantie de ambele soc.pentru ca am avut contract de mandat cu soc.Y.Prejudicii materiale nu sant.Reclamanta cere depagubiri morale societatii X pentru ca ea nu ar fi aderat la aceasta soc. dar s-a trezit inscrisa acolo.(pensii private).Eu nu am posibilitati financiare sa ajung la proces ,acesta fiind in alta loc.Toate acestea s-au intamplat datorita sistemului defectuos MLMcare ne-a fost impus atunci.M-a speriat cineva ca pot fi adusa cu mandat si pot primi amenda.Va rog din suflet invatati-ma ce pot sa fac? va multumesc anticipat,Cris
Cand se face cerere de intampi nare intr-un proces civil?
multumesc anticipat,Cris
sa-mi expun apararea mea
As vrea un model de cerere prin care sa ma apar intr-un proces civil in care sant chemat in garantie . Este cumva cerea de intampinare sau este altceva? va multumesc anticipat Cris
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti daca din motive financiare si de sanatate nu pot sa ma prezint la proces in calitate de chemat in garantie pot sa trimit o scrisoare adresata instantei cu nr. de dosar in care sa-mi spun punctul de vedere cu privire la proces subiectul fiind (constatare nulitate act)actul fiind o adeziune la un fond de pensii a reclamantei.Deci va rog sa-mi spuneti daca pot trimite si cum sa o formulez. Va multumesc anticipat .Cris
Cum se traduce mai pe inteles solutia: respinge cererea de chemare in garantie cu apel
va multumesc anticipat
Am lucrat in Italia in anii 1992 1998 .dar cu taxe platite in regula doar 2 ani.Cum pot aduce aceasta dovada a muncii fara sa ajung in Italia dat fiind faptul ca santem in U.E.,si ar trebui transmis prin sistemele informatice.
va multumesc anticipat
Daca esti pensionat medical ,fiind bolnav,in aceasta perioada pana la pensia de drept vechimea iti merge sau stagneaza si ramai doar cu cat ai avut inainte de a te imbolnavi?
multumesc anticipat pentru raspuns
Am o fetita de 29 de ani si a fost crescuta de sotul meu actual dar nu este tatal ei biologic ea purtind numele primului meu sot.Acum s-a casatorit(fata) dar actualul meu sot crescind-o de mica are o mare dorinta sa o adopte si sa-i poarte numele .aceeasi dorinta avind si fata mea.Cu amabilitate va intreb daca este posibil tinind cont ca tatal ei biologic n-ar fi de acord cu toate ca nu a contribuit niciodata cu nimic la cresterea ei ea fiindu-mi incredintata mie in urma divortului de acum 25 de ani.Va multumesc anticipat Cu respect Carmen
Discuție lamurire
Daca in textul articolului unei legi este specificata doar pedeapsa cu inchisoarea de la 3 la 7 ani fara a se specifica s-au amenda ,pedeapsa va fi sigur inchisoarea? va multumesc frumos,cris