avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate RoxanaFl.

Activitate RoxanaFl.

Răspuns la discuția Parcare în fața casei mele
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, m-am gândit că asta ar fi cea mai rapidă variantă.

Am exclus din start să mai fac o poartă de acces auto pe acea latură pt.că nu vreau să stric vegetația din spatele gardului.
În plus, mașinile noastre sunt parcate în curte, cu gândul că spațiul din fața gardului îl lăsăm accesibil musafirilor / vizitatorilor. Însă melteanul ăsta de vecin profită de acest lucru.

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Răspuns la discuția Parcare în fața casei mele


gi-jane2 a scris:

iar în fața casei mele

ce inseamna mai exact ? va este blocat accesul? aveti gard, e trotuar.. ce e acolo ?


Nu este blocat accesul.
În schimb îmi blocheaza accesul la cutia postala care este amplasata pe acest gard unde parcheaza el.

Am 5 m gard, 1,5ml poartita de intrare, 2m gard si 4m poarta de acces auto.

Individul acesta parcheaza langa gard (Cel de 5m) pana la portita de acces. Practic, în drum.
Este cartier de case noi si drumul nu e astaltat - este de piatra, Nu sunt trotuare. Latimea drumului fiind de aprox.6 m.

DAR Drumul a luat nastere prin cedarea de catre fiecare locatar a unei parti din terenul aflat in proprietate. În cazul meu, toatã lungimea laturii proprietatii ( descrisa mai sus) aprox. 14ml x 3 ml lãtime = 42 mp.
Parcare în fața casei mele.

Bună ziua,
Locuiesc la casa, iar în fața casei mele parchează frecvent vecinul de vis-a-vis, care are 2 laturi pe care poate parca și 2 garaje.
I-am zis de nenumărate ori să își mute mașina în fața gardurilor lui, și parcă, mai înverșunat, tot așa parcheză motivând că spațiul din fața casei mele este domeniu public și nu îmi aparține.
Ok, de acord, o parte din teren a rămas în drum, să zic așa, fiind alocată pentru drum de acces pe acea stradă, de către toți locatarii.
DAR EL are 2 laturi din care pe una are depozitate tot felul de mizerii, iar pe cealaltă o ține liberă, parcând la mine.
Ceea ce nu mi se pare corect.

Ce pot face ?