avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae mariana

Activitate nicolae mariana

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Am inteles explicatia logica citind notele explicative din Caen.Trebuie sa vad cum rezolv problema legal pentru ca cei de la Politia locala ma tot ameninta ca fac comert combinat si imi citeaza din ordonanta 99 care spune la comertul cu ridicata ca trebuie sa cumpar in cantitati mari si sa vand in cantitati mai mici altor comercianti.
Din punctul meu de vedere legea le lasa o portita.Din pacate nu am experienta in domeniu.
Buna ziua,

Acum o saptamana mi-au iesit actele pentru firma.Obiectul de activitate este "Comert cu ridicata a altor masini si echipamente"-cod Caen 4669.
Dupa cateva zile a venit control de la Politia locala, au cerut o factura de vanzare si mi-au spus ca facem comert cu amanuntul (pentru ca au vazut facturat acolo un burghiu, o masina de gaurit...).
Precizez ca eu lucrez numai cu persoane juridice, pe baza de contract iar plata se face la termen, in 98% din cazuri prin virament.Scopul produselor vandute catre alte persoane juridice este revanzarea sau folosirea lor in scopuri economice).Nu vand consumatorilor finali (persoane fizice).
Marfa o comand de la furnizorii in domeniu pe baza de comanda de la client-practic ce vand asta mi se livreaza.
Am citit ordonanta 99/2000 cu definitia comertului cu ridicata si cu amanuntul dar sunt destul de neclare.
In ce categorie credeti ca se incadreaza acest tip de comert si ce trebuie facut?

Multumesc