avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate Monicaluis

Activitate Monicaluis

Asta voiam sa spun. Ca nu s-a solicitat suspendarea activitatatii firmei. In aceste conditii, firma are dreptul sa angajeze o persoana? V-as ramane indatorata daca m-ati lamuri si in privinta posibilitatii de a angaja un cetatean strain din afara comunitatii europene.
Multumesc
Firma nu este suspendata. E una sa fie suspendata (pentru acest lucru trebuie prezentate documente la Administratia financiara si Registrul Comertului in care se solicita suspendarea activitatii) si alta sa nu aiba activitate. Firma este activa in sensul ca platese toate impozitele, a platit inclusiv impozitul forfetar atat de mediatizat. Inactivitatea ei se refera la faptul ca deocamdata nu are profit, nu are schimburi comerciale, din diverse motive.
Pot intelege si eu ca o umbrela poate fi obiect contondent. Pe mine ma intereseaza ca acela care interzice acestu obiect sa-mi justifice decizia legal. Nu cum justifica agentii de paza: "Pentru ca asa au zis organizatorii". Aceste lucruri trebuie sa fie reglamentate undeva, nu pentru ca asa au chef unii sau altii.
Euasta doresc sa aflu.
Buna ziua,

doesc sa va intreb daca o firma care nu are in prezent activitate poate angaja o persoana cu contract. In al doilea rand, care sunt conditiile in care firma poate angaja o persoana straina din afara Uniunii Europene.

Multumesc
Buna ziua,
as dori sa va intreb daca exista vreo reglementare, (lege,ordonanta, hotarare guvernamentala) privind conditiile in care cetatenii au acces la evenimente de interes public. Mi s-a interzis sa intru la un spectacol cu umbrela, desi afara era innorat, iar agentii de paza mi-au dat ca unic argument faptul ca aceasta este decizia organizatorilor. Pe afisul de la intrare scria ca este interzisa intrarea cu obiecte contondente, fara sa existe o lista completa a obiectelor considerate contondente (in opinia lor, umbrela este un obiect contondent, inschimb pantoful sau telefonul mobil, nu). As vrea sa sa stiu daca firmele care organizeaza evenimente au sau nu obligatia de a specifica clar care sunt obiectele interzise (nu doar sa dea un titlu generic) si as dori sa stiu daca exista o reglementare a UE care sa faca referire la acest tip de probleme.

Multumesc
As dori sa stiu daca exista o lege care sa oblige in vreun fel supermarketurile si restaurantele sa recicleze marfa expirata si in exces, sau dimpotriva pot pur si simplu sa o arunce la gunoi.

Multumesc pentru interesul dumneavoastra.


Răspuns la discuția Declaratia 010
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Discuție Declaratia 010
Buna ziua,
as avea nevoie de niste lamuriri si v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta. Exact acum o luna mi-am infiintat o firma care deocamdata nu are activitate. E firma platitoare de TVA. Mi s-a spus ca in decurs de 30 de zile trebuie sa depun la Administratia Financiara din Medias (acolo e sediul firmei) formularul 010, iar trimestrial alte doua formulare.
Sunt putin bulversata deoarece din trei parti mi-au venit trei tipuri de informatii. O contabila mi-a spus ca aceasta declaratie nu mai trebuie trimisa la infiintarea firmei, ci doar in cazul in care apar modificari in statutul firmei. Cei de la administratie mi-au zis sa o trimit, dar sa prezint acolo si toate documentele firmei, pentru ca pe baza acestora sa imi spuna ce fel de formulare va trebui sa prezint ulterior.
Cum se procedeaza? Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este problema cu actele, deoarece eu sunt in Bucuresti, actele sunt la Medias, iar azi e ultima zi in care ar trebui depuse, in cazu in care acest lucru trebuie facut.
Sper ca nu am fost ambigua.

Multumesc frumos
Răspuns la discuția Asigurare de sanatate facultativa
Exact acest lucru dorim noi sa il facem: sa cotizam la casa de asigurari. Ca in cazul liber-profesionistilor, spre exemplu, care isi platesc singuri asigurarea de sanatate. Problema e ca nu am reusit sa aflu de la CASMB ce trebuie sa fac pentru acest lucru.
Multumesc pentru raspuns
As dori sa inchei o asigurare medicala individuala facultativa pentru un cetatean strain aflat in Romania. Acesta nu realizeaza deocamdata venituri aici si nici in Spania, tara de unde vine, in consecinta cardul european de sanatate nu ii este de folos pentru a obtine retete compensate. Am apelat la acest site ca sa aflu pasii ce trebuie urmati pentru a plati singur contributia la sanatate, deoarece de la CASMB nu obtin nici un raspuns, femeile de acolo cu care vorbesc la telefon spunandu-mi mereu ca e valabil cardul european. Acesta este valabil (in mica masura) daca cetateanul strain plateste contributia in tara lui. Ori nu e cazul nostru.

Multumesc frumos