avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate AlissAndre

Activitate AlissAndre

Vecinul face galagie la orice ora din zi sau noapte, nu doar in afara programului de liniste.
Galagia este atat de puternica incat vecina de sub noi a venit la 2 noaptea sa ne spuna sa nu mai alergam prin casa, noi dormeam atunci in cealalta parte a casei.

Eu inteleg ca blocurile nu sunt izolate cum trebuie, dar de ce din celalalte directii nu aud nimic (si aici ma refer la vecinii de pe coloana, de sub noi), iar de sus am senzatia ca pica tavanul pe mine? Daca vedeam alta solutie in afara de demararea unei actiuni in instanta, as fi facut-o.
Nu cred ca izolatia fonica ar acoperi vibratia generata de alergarea prin casa. Din nou, nu este un copil, este un adult de 100 kg care isi face exercitiile fizice in casa.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista vreo lege sau exista avocati specializati in conflictele dintre vecini.

Ca sa spun si problema:
- vecinul de deasupra faca galagie infernala, de exemplu:
--- face sport prin casa (alearga), in conditiile in care are 100+ kg de cateva ori pe zi. Se aude un tropait ca si cum ar alerga un cal.
--- cel putin 2-3 ore pe zi le petrece in baie horcaind, scuipand, tragandu-si saliva din gat, zgomot care se aude in baie, dormitor, bucatarie si hol. Ca sa fiu mai precisa, baiatul care ne-a pus faianta in baie a vomitat de cateva ori cand il auzea.

M-am adresat asociatiei de proprietari si mi-au zis ca nu se baga: "asa e viata la bloc".
As dori sa iau legatura cu un avocat sau cineva specializat care ar putea, prin cai legare, sa ma sfatuiasca ce ar trebui sa fac mai departe. In aceste conditii este foarte grea convietuirea in propria casa.