avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate Whyarewehere

Activitate Whyarewehere

Buna ziua,
am fost pe bicicleta, pe drum de bicicleta, cand am ajuns in intersectie, a inceput traficul sa vina pe dreapta, m-am oprit, dar nu pe banda si nici pe drumul lor, pe un spatiu dintre amandoi... o masina m-a claxonat, si venea repede, am intins mana din reflex sa ating oglinda retrovizoare ca sa-mi lase spatiu pentru siguranta mea.. iiiit...masina s-a oprit, am asteptat, baiatul foarte agresiv a venit la mine si incepe sa urle fara masca, m-a prins de haine si zicea "pune-te pe jos", a inceput sa ma impinga ...sa ma forteze, mi-a aratat oglinda lui, rupta, eu am inceput sa-i explic...el nu a fost interesat si a continuat cu aceste agresivitati...dupa un moment ca nu a ajuns sa ma impinga pe jos, a zis "nu fugi" si a mers la masina..eu am fugit...am avut frica, am crezut ca prinde ceva sa ma bata sau piperspray...el a fugit dupa mine, dar cu bicicleta am reusit se scap...am mers pe acelasi drum acasa, adrenalina...woah...realisand ca ce s-a intamplat a fost 50/50 vina mea, dar ca pentru un retrovizor nu merit sa fiu batut..bine, dupa a trebuit sa ma ocup de cei doi copii ai mei, care au iesit recent din carantina si am asteptat sa vad ca politia vine dupa mine acasa...pentru ca ea are sediul pe aceeasi strada si eu sunt mult pe drum cu bicicleta...o zi dupa am mers la politie sa fac o declaratie ca am fost implicat intr-un accident, dar ei m-au trimis la politia rutiera, care e cam departe de noi si cu copiii si alte treburi ce am avut...am decis sa merg ziua cealalta, o duminica...cand am ajuns acolo, ei m- au intrebat daca am fost ranit, au zis ca trebuia sa ma prezint inainte cu 24ore si au luat numarul meu de telefon, adresa si numarul de pasaport..nu a vrut sa-mi ia o declaratie, doar mi-au zis sa se uite pe fisier...bine..m'am intors...cateva zile dupa, proprietarul meu ma suna sa ma intrebe daca poate sa dea contactul meu la politie (e vorba de un accident), am fost curios de unde aveau numarul lui (ca nu am dat numarul lui la politia rutiera), am zis ca sigur ca da...dimineata la 8 ma suna un om care se prezinta si-mi zice ca trebuie sa ma prezint pentru o discutie cu el la sediul....(nu am inteles bine si am cerut un msg cu addresa), el a zis ca eu stiu despre ce e vorba, ca am facut o infractiune si ca el stie toate despre mine...cand am intrebat daca el stie ca am fost la politia rutiera, el a zis ca nu conteaza si oricum nu lucreaza duminica, in ziua de biserica...

...........
Intreaba-i. cum se eviteze o amenda mare pentru ca sigur ca politia si omul de la masina cred ca am fugit...(pentru sa evitez sa plateste retrovisor)...de fapt am fugit dupa ca el a fost foarte agressiv si am simsit in pericol...

Si , cum me comport la discutie cu politie, ce sa le intreb,ce sa propun? Cum se persuadez ca ai fugit de frica, propune o impacare amiabila ca sa nu fie judecata in instanta.