avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian Pisică

Activitate Cristian Pisică

Bună seara,
In 1990 socrii mei au achiziționat un apartament iar 75% din suma provin din partea părinților socrului meu.(Este contract de vânzare cumpărare și părinții socului sunt trecuți ca procuratori de fonduri și se specifica în contract ca donează banii dar nu exista alt act sau contract de donatie)
In 2006 socrul meu a murit
In 2011 părinții socrului meu a murit
In 2020 fratele socrului meu a murit (în contractul de vânzare cumpărare este specificat ca este de acord cu donația conform art 841 cod civil)
Copiii fratelui socrului meu împreuna cu fosta soție și mama a celor doi copii (divorțată de el din 2006) vrea sa ceara dreptul la donația pe care a făcut-o către socrii mei 1990 și sa deschidă succesiune pentru apartamentul în care locuiește soacra mea sau suma de bani pe care au donat-o.
In contact specifica clar A și B vânzători, C și D procuratori de fonduri (părinții socrului) și E și F cumparatori(socrii mei).
Citez din contract :
"Noi C și D declaram ca donam fiului nostru E și sotiei acestuia F suma de 70000 lei reprezentand prețul cumpărării apartamentului descris mai sus".
"Noi E și F declaram ca am cumpărat apartamentul de la A și B descris mai sus cu prețul și condițiile menționate mai sus" (Apartamentul a costat 90000, 20000 banii socrilor mei și 70000 banii proveniți de la procuratori de fonduri)
Copiii fratelui socrului meu(decedat) au vreun drept la apartament sau la suma pe care au donat-o defunctii către socrii mei?
Mulțumesc anticipat.