avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Torx

Activitate Torx

Nu a fost de acord notarul cu varianta asta pt ca nu se potriveau sumele partiale cu totalul, a zis ca nu accepta banca asa ceva. Ceea ce incerc eu sa evit este sa ajungem in instanta, eventual sa se mai blocheze si vanzarea imobilului pe perioada procesului care poate dura destul de mult din cate am auzit.
Multumesc inca o data pt raspunsuri!
Multumesc pt raspunsul prompt! Pretul vanzarii se achita partial prin Noua Casa, restul din surse proprii ale cumparatorului. Numai ca in contract apare pretul vanzarii exprimat in EUR si lei la curs BNR (asa a cerut banca pt Noua Casa). Viramentul se va face in lei. La un subpunct separat de Pretul vanzarii se mentioneaza ca promitentul cumparator se obliga sa plateasca diferenta de curs. De aici si dilema. Daca achita in lei valorile mentioneate la Pretul Vanzarii dar nu si diferenta, ramane valabil CVC? Unul dintre notariate mi-a spus ca da si ca ar trebui sa il dau in judecata pt diferenta.
Buna ziua,
Am o promisiune bilaterala de vanzare in calitate de vanzator in care este stipulat pretul vanzarii "X" EUR in echivalent lei la cursul BNR din data promisiunii care va fi platit din surse proprii + credit "Noua casa". La un alt subpunct se mentioneaza ca promitentul cumparator se obliga sa acopere diferenta intre cursul din promisiune si cursul de vanzare EUR al unei banci comerciale din data contractului de vanzare-cumparare.
Intrebarea mea este: in cazul in care cumparatorul este rau intentionat si refuza sa plateasca diferenta de curs, contractul de vanzare-cumparare poate fi blocat/anulat daca imi achita doar "pretul vanzarii" la cursul BNR din promisiune, nu si diferenta de la celalalt subpunct? Sau CVC ramane valabil si sunt nevoit sa recuperez diferenta respectiva in instanta?
Multumesc!
P.S. Am intrebat la 2 notariate si am primit raspunsuri complet diferite...