avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate silviu39

Activitate silviu39

Buna ziua,

daca exista o amenda contraventionala (cu titlu 'Proces Verbal') unde la sectiunea "total amenda" este mentionata o anumita suma, iar la sectiunea "Contravenientul poate achita in termen de cel mult 25 zile jumatate din minimul prevazut..." este mentionata o alta suma.

Intrebari:
Ce se intampla daca dupa acele 25 zile nu se plateste nici jumate nici totalul?
Suma totala mentionata poate creste in timp?
Cu ce impacteaza aceasta amenda viata de zi cu zi?
Am inteles, se poate face o cerere pe mail pt a primi o copie al acestei amenzi? Si daca nu se plateste in maxim 15 zile ce se intampla?
Unde ai putea sa vad continutul online unei amenzi, intitulate 'proces verbal' daca am nr acesteia?

Multumesc.
care este doferenta dintre o plangere normala si o plangere penala?
si ce acte ai nevoie pt a depune o plangere penala?

si daca se poate depune o plangere penala in numele altcuiva.
de unde se poate face rost de numarul si anul actului de proprietate, daca acesta nu mai este stiut iar actul in sine este pierdut?
am si eu o intrebare mai ciudata.
daca o persoana a decedat, pentru cel cu care statea in concubinaj mai este posibil prin acte sa dobandeasca un certificat de casatorie cu decedata?
Multumesc.
cum se poate face o cerere pt eliberarea unui act de proprietate (unde locuiesc) - acesta fiind pierdut, iar properitarul (mama) decedata?

la fel si pt eliberarea unui certificat de deces?
cum se poate face o cerere pt eliberarea unui act de proprietate (unde locuiesc) - acesta fiind pierdut, iar properitarul (mama) decedata?

la fel si pt eliberarea unui certificat de deces?

Multumesc pentru raspuns, as vrea totusi sa stiu care ar fi demersurile necesare ca un fiu sa devina noul proprietar?