avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Activitate Guy Forget

Activitate Guy Forget

EU sunt ferm convins, si am mai discutat si cu alti oameni din domeniu, ca ceea ce am facut nu este ilegal.
Mie nu mi se pare normal gestul acestei persoane sa ma sune si sa ma jigneasca in tot felul, dupa care sa mai mearga si la colegiu sa spuna despre mine niste lucruri despre care nu are cunostinta decat din auzite.
De unde sa stie dumneaei despre ce acte am sau nu am eu in evidenta cabinetului, despre faptul ca spatiul unde imi desfasor activitatea este impropriu, din moment ce eu nu am vazut-o fata in fata decat de vreo 2 ori...
Aceste lucruri cum vi se par? Normale?
Mie nu mi se par deloc la locul lor.
Si nici nu mi se pare normal sa vorbesca despre mine la o sedinta a filialei, in lipsa (acum nu stiu daca a pronuntat numele meu sau a spus decat despre un psiholog).
Si cate si mai cate...
Butoi si Florian, lucreaza in alte domenii si localitati decat mine.=D>
EU nu am gasit nimic in codul deontologic al psihologului.
Daca vreti sa il consultati si dvs, urmati acest link, iar daca mi-a scapat mie ceva, va rog sa imi spuneti.
Multumesc.
[ link extern ]
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Nu, nu exista nicaieri o prevedere care sa imi interzica acest lucru..
Si referitor la acea doamna, eu cred ca daca s-ar putea sa ramana singura in tot orasul si sa vina toata lumea la dumneaei, ar fi cel mai bine =D>

De ceva timp am un cabinet individual de psihologie, specializat in psihologia transporturilor si psihologia muncii
Pentru inceput, pentru a patrunde pe piata si a atrage clienti (sau mai bine zis furnizori de clienti si anume instructori auto sau scoli de soferi), am luat legatura personal cu mai multe persoane din aceasta categorie si le-am propus o intelegere ca la fiecare client adus, ei sa primeasca un anume comision.
La un moment dat am mutat sediul cabinetului intr-o alta locatie decat cea initiala si atunci am considerat ca trebuie sa anunt acesti colaboratori sau eventuali colaboratori printr-un sms ca m-am mutat si sa le amintesc despre comisioanele de care acestia pot beneficia.
La cateva zile dupa ce am trimis acest sms, sunt sunat de o doamna (de asemenea "proprietara" de cabinet psihologic cu acelasi profil ca al meu) si facut in toate felurile pentru simplul fapt ca ofer comisioane si ca pentru asta o sa fiu reclamat la colegiul psihologilor si cate si mai cate, fapt ce contravine codului deontologic al psihologului si cred ca nu numai.
Tin sa precizez ca eu, am intocmit cu cei care colaborez contracte de comision, pentru comisioanele acordate, primind facturi fiscale.
Acum, am citit un proces verbal al unei sedinte desfasurate la filiala de care apartin a colegiului psihologilor din romania, unde se facea referire la un anume psiholog care ofera comisioane consistente si ca spatiul unde isi desfasoara activitatea este impropriu...
Ajutati-ma, va rog, cu orice sfat in legatura cu ce as putea intreprinde vis a vis de aceasta doamna...
Multumesc din suflet.
Răspuns la discuția examen psihologic
roxana_c96 a scris:

Psihologul nu este doctor, iar testarea se face la un cabinet de psihologie abilitat, iar in cazul testarii auto, testarea psihologica este organizata, in general, de scoala de soferi.


Nu poate fi organizat de catre scolile de soferi.
Conform Legii 213/2004 publicata in M.Of. nr. 492 din data de 06/01/2004 privind exercitarea profesiei de psiholog cu drept de libera practica, înfiintarea, organizarea si functionarea Colegiului Psihologilor din România, formele de exercitare a profesiei de psiholog sunt:
Cabinet Individual de Psihologie;
Cabinete Asociate de Psihologie;
Societate Civila de Psihologie;
Sau structuri de psihologie in cadrul unor societati comerciale, unde nu se pot testa decat angajatii acestor societati.
Răspuns la discuția examen psihologic
ETOCU a scris:

Examenul psiholohic, se face la medcul de specialitate. Acesta in urma testarii va emite avizul.
Deci trebuie sa mergeti la un cabinet psihologic si in urma testarii psihologice, doctorul va da avizul psihologic.

Psihologul nu este DOCTOR.:P
Răspuns la discuția examen psihologic
Examenul psihologic se poate da din nou peste 1 an.
Nu cred ca mai puteti sustine din nou examenul psihologic pentru incadrarea in oricare structura a MIRA (daca spuneti ca ati sustinut examinarea psihologica pentru incadrarea directa la politia de frontiera), mai devreme de 1 an si asta pentru ca aceste testari psihologice sunt efectuate de psihologi din cadrul Centrului de Psihosociologie MIRA din Bucuresti si in mod sigur dumneavoastra figurati in baza lor de date cu avizul psihologic "INAPT".
Am fost inundat zilele trecute de vecinul de deasupra.
Am chemat reprezentantul firmei de asigurari, care a constatat paguba produsa.
Cel de la asigurari mi-a solicitat o adeverinta de la Asociatia de locatari, din care sa reiasa faptul ca vecinul de deasupra mea a fost cel vinovat de pagubele suferite.
Administratorul blocului, nici nu a vrut sa auda despre asa ceva, afirmand ca nu este obligat de nici o lege din tara asta sa elibereze o asemenea adeverinta pentru ca el va fi raspunzator pentru pagubele produse... si alte asemenea aberatii.
Ce parere aveti?
Exista vreo cale legala de a-l determina pe acesta sa imi elibereze documentul cu pricina?
Multumesc