avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate oricalc1967

Activitate oricalc1967

Bună ziua. Vreau sa încep prin a va mulțumi pentru sfaturile pe care mi le-ați oferit. Datorita dvs am câștigat procesul pentru concediere abuziva și sentința a fost în favoarea mea. Angajatorul a renunțat sa mai facă apel și m-a notificat în scris sa ma prezint la locul de munca în termen de 4 zile. Însă eu nu mai doresc sa reîncep activitatea acolo. Ce trebuie sa fac? Va mulțumesc.
Bună ziua. Vreau sa încep prin a va mulțumi pentru sfaturile pe care mi le-ați oferit. Datorita dvs am câștigat procesul pentru concediere abuziva și sentința a fost în favoarea mea. Angajatorul a renunțat sa mai facă apel și m-a notificat în scris sa ma prezint la locul de munca în termen de 4 zile. Însă eu nu mai doresc sa reîncep activitatea acolo. Ce trebuie sa fac? Va mulțumesc.
Bună seara. Doresc sa va mulțumesc pentru sfaturile juridice pe care mi le-ați oferit. Datorita dvs. am câștigat azi procesul intentat firmei la care am lucrat, de unde am fost concediata abuziv.
Va mulțumesc foarte mult și va doresc sa rămâneți în continuare încă 20 de ani și chiar mai mult în sprijinul nostru, al tuturor!
Mulțumesc frumos.

Cornel Vasile a scris:

Angajatorul nu este obligat să va majoreze salariul în urma calificării.

Bună seara. Doresc o lămurire cu privire la următorul aspect, va rog. Sunt angajata într-un hotel dar, cum nu am avut calificare pentru postul pe care-l ocup, în contractul meu de munca sunt"rrsponsabil cazare". Am făcut un curs de calificare organizat de Camera de Comerț și Industrie Brașov și am obținut certificat de "recepționer de hotel". Doresc sa știu dacă angajatorul este obligat să-mi majoreze salariul în urma calificării și, dacă da, în baza cărei legi. Va mulțumesc.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. As dori, va rog frumos, o detaliere referitoare la înregistrările audio cu telefonul mobil, și anume ce 8nseamna ca au fost obținute pe cai legale sau cu respectarea bunelor moravuri. Va mulțumesc frumos.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. As dori, va rog frumos, o detaliere referitoare la înregistrările audio cu telefonul mobil, și anume ce 8nseamna ca au fost obținute pe cai legale sau cu respectarea bunelor moravuri. Va mulțumesc frumos.
Buna ziua. Doresc sa intreb dacă în cazul unui proces pentru concediere abuziva se admit în instanta probe audio? Mulțumesc frumos.
Foarte mult va mulțumesc. Înseamnă că am șanse bune de câștig.
Bună ziua din nou.
Am găsit următoarea interpretare referitor la revocarea deciziei de concediere : "Într-o altă orientare[6] s-a apreciat că, potrivit art. 278 alin. (1) din Codul muncii, în completarea dispozițiilor acestui cod sunt aplicabile dispozițiile art. 1.324-1.326 din Codul civil doar în măsura în care nu se încalcă prevederile speciale din dreptul muncii. Decizia de revocare nu face parte din categoria actelor juridice civile cu caracter unilateral, ci este un act de dreptul muncii. Decizia de concediere poate fi revocată și ulterior comunicării acesteia către salariat și intrării în circuitul juridic civil, angajatorul având posibilitatea ca, urmare a unei sesizări sau din proprie inițiativă, să constate netemeinicia sau nelegalitatea unei concedieri și, drept consecință, să revină asupra acesteia și să o revoce, prin actul său unilateral simetric celui pe care îl desființează.

Revocarea poate interveni, conform acestei orientări, și după sesizarea instanței de judecată, în cursul judecății, până la soluționarea definitivă a procesului. Momentul-limită până la care poate fi revocată decizia de concediere este acela al pronunțării unei hotărâri judecătorești definitive în procesul având ca obiect contestația formulată împotriva deciziei de concediere, nu și ulterior, întrucât s-ar încălca principiul autorității de lucru judecat. Revocarea deciziei angajatorului va conduce, în cazul în care există un litigiu de muncă privind soluționarea contestației împotriva măsurii de desfacere a contractului de muncă, la încetarea judecății, contestația urmând să fie respinsă ca rămasă fără obiect. Actul de revocare este supus exigențelor de comunicare specifice deciziei de concediere."
Doresc sa va întreb dacă angajatorul poate folosi acest argument în instanta? Mulțumesc.