avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate ceci

Activitate ceci

Răspuns la discuția personal contractual
Angajarea personalului contractual din cadrul institutiilor publice se face potrivit prevederilor H.G. nr.281 din 1993 (Anexa nr.12).
Eu nu pot subscrie celor precizate anterior pentru ca o astfel de intrepretare ar eluda prevederile articolului 116 (11) din Legea nr.215/2001. Neasimilarea legala a statutului de secretar al unitatii administrativ teritoriale cu cea de consilier juridic a fost o prevedere discriminatorie fapt care a impus modificarea si completarea legii administratiei, in acest sens. Ca urmare apreciez ca dupa finalizarea studiilor juridice, perioada in care veti continua sa ocupati functia de secretar al comunei, va fii considerata vecime in specialitate.
Multumesc pentru ajutor!!!!
Am depus cerere si mi s-a comunicat ca nu-mi pot fii furnizate datele respetive fiind considerate date personale.
Primaria are obligatia de a-mi comunica informatii si documente cu privire la bunurile detinute si mostenite de catre fratii mei de la parinti precum si contractele de instrainare ale acestor bunuri, sau sunt considerate informatii cu privire la datele personale ce nu pot fii furnizate. Care este actul normativ care reglementeaza regimul datelor personale ce nu pot fii furnizate????
Principala conditie care trebuie indeplinita pentru a putea solicita modificarea unui titlu de proprietate este ca terenul sa nu fii intrat in circuitul civil. Ca urmare, in situatia prezentata aveti la indemana doar promovarea unei actiuni in instanta pentru indreptarea erorii amintite.
Care ar fii masurile si cadrul legal care ar putea ajuta autoritatile locale din mediul rural sa stopeze furturile de produse agricole de pe terenurile cetatenilor ??????