avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate Dan94M

Activitate Dan94M

Buna ziua, Aceeasi problema o am si eu cu ei, iar furnizorul Energia Gas&Power nu ofera niciun raspuns. Am primit noi contracte pentru care nu ne-am dat acordul, sau mai degraba nici nu ni s-a cerut. Situatia la prima vedere pare ca detinatorul proiectului withU si-a facut propria lui firma de distributie si a folosit datele clientilor de pe platforma fara stirea acestora, pentru a-i muta la el in firma. Nu este caz de incalcare GDPR? Cum ati procedat?
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Din pacate nu mai am contractul de locatiune.
Avand martori colegii cu care am stat in apartament ca nu sa convenit in contract plata fondului de rulment si a reparatiilor de catre noi, se mai poate face ceva sa recuperez garantia si acest fond de reparatii?
Multumesc.

ynocentta a scris:

Nu mai exista obligativitatea inregistrarii contractului de locatiune la ANAF
Conform disp L nr 196/2018 fondurile de rulnent si de reparatii intra in responsabilitatea proprietarului,daca partile nu convin altfel in contractul de locatiune
Notificati oficial proprietarul cu obligatia respectarii disp L nr 196/2018 ,sub sanctiunea obligarii la plta a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta


Nu tin minte ca in contractul de locatiune sa fii convenit acest lucru. Zilele urmatoare o sa ajung acasa sa verific si daca sunteti amabila o sa revin cu intrebari daca este cazul. Referitor la notificarea oficiala, aceasta se face cu ajutorul unui avocat? Mentionez ca suma de recuperat este ~500 euro, si am un mare semn de intrebare referitor la cheltuielile avocatului si de actiune in instanta, daca se ajunge acolo. Proprietarul este notar public si cred ca are ceva relatii, iar faptul ca nu am mai actionat pe nimeni in instanta ma face sa am retineri.
Buna ziua. Intrebarea mea este legata de fondul de reparatii al blocului in care am stat cu chirie timp de 2 ani de zile.
Toata perioada aceasta am platit fondul de reparatii in numele proprietarului iar la plecare acesta nu vrea sa restituie suma platita, pentru care am obtinut o adeverinta de la asociatie. Vreau sa precizez ca proprietarul nu a inregistrat contractul de inchiriere la anaf si sunt santajat de 3 luni de zile ca nu vrea sa imi returneze nici garantia daca nu semnez un document ca renunt la orice pretentie. Acest document este redactat de avocatul proprietarului. Ce siguranta am ca imi primesc garantia dupa semnarea acelui document si cum fac sa imi recuperez banii din fondul de reparatii? Documentul respectiv nu poate fi folosit si ca act proba la anaf din moment ce dovedeste ca a avut loc o inchiriere neinregistrata? Mentionez ca toate utilitatile sunt platite la zi si nu au existat distrugeri sau deteriorari.