avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Ruiu

Activitate Andreea Ruiu

Imi puteti indica baza legala, multumesc
Buna ziua, am o întrebare privind impozitele si taxele locale,
În cazul unui imobil detinut in coproprietate, scutit de la plata impozitului în baza art.456, lit)t din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, daca SOTUL persoanei incadrate in grad de handicap, este DECEDAT, SCUTIREA de la plata impozitului aferent cotei de 50% de proprietate a sotului decedat, ramane aplicata pana la dezbaterea succesiunii?
Buna ziua?Care este termenul limita de transmitere a deciziei de impunere ANUALA(de inceput de an) privind impozitele locale, de catre administratiile locale? avand in vedere ca primul termen de plata este 31 martie si tot odata, este si termenul de depunere a declaratiilor fiscale privind cladirile mixte si nerezidentiale.Multumesc
Buna seara! Intrebarea mea este legata de promovarea profesionala a functionarului public. Am fost angajata in cadrul unei primarii din octombrie 2015 ca si consilier debutant, iar la un an am fost incadrata ca si consilier asistent. In aprilie 2016 am intrat in perioada de crestere a copilului si am stat pana in aprilie 2019.Pana in acest moment am lucrat aproximativ 27 de luni ca si consilier asistent in afara perioadei de crestere a copilului.Intrebarea mea este cand pot sustinte examenul de promovare in treapta. Fac o mare mentiune, ca alte 2 colege au fost angajate in aprilie 2016 incadrate la fel ca si debutant, apoi in aprilie 2017 au fost incadrate ca si asistent, apoi au intrat in concedii de crestere a copilului in 2019.Deci practic am fost angajata inaintea lor si am intrat in concedii de crestere a copilului in perioade diferite.Aceste 2 colege pot sustine examentul de promovare iar eu nu.Raspunsul celor de la personal a fost ca eu am fost angajata pe legea veche si nu s a luat in considerare ca si vechime concediul iar colegelor li s a luat in considerare la vechime.Multumesc frumos